dr. hab. n. med. Jarosław Markowski

Postanowieniem z dnia 22 czerwca br., Prezydent RP nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych dr. hab. n. med. Jarosławowi Markowskiemu – kierownikowi Katedry i Kliniki Laryngologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM.

Główne zainteresowania naukowe prof. dr hab. n. med. Jarosława Markowskiego obejmują onkologię głowy i szyi, a także zagadnienia związane z zaburzeniami słuchu i mowy. W zakresie pierwszego z wymienionych obszarów badawczych najważniejszym tematem jest biologia molekularna procesu nowotworzenia raka płaskonabłonkowego głowy i szyi.

W 2004 r. badania naukowe Profesora dotyczące foniatrii oraz onkologii krtani zaowocowały wprowadzeniem do zastosowania w macierzystej klinice u chorych po całkowitym usunięciu krtani protez głosowych typu Provox 2, stwarzających możliwość uzyskiwania głosu zastępczego, jak i szansę powrotu chorego do – w pełni efektywnej – komunikacji słownej z otoczeniem. Istotną część zainteresowań onkologicznych stanowią także pierwotne nowotwory oczodołu. Na ten temat prof. J. Markowski opublikował kilkanaście prac, zwłaszcza dotyczących stosowania orbitotomii bocznej wg Kronleina-Reesego-Berke’a, jako chirurgicznej metody usuwania tych guzów.

Swoją pracę doktorską prof. Jarosław Markowski poświęcił ocenie wydolności narządu słuchu w zakresie wysokich częstotliwości u osób z przewlekłą niewydolnością nerek leczonych hemodializą i erytropoetyną. Był autorem pierwszego na świecie doniesienia na ten temat, które wygłosił na Światowym Kongresie Laryngologicznym (Kair 2000).

Zainicjował utworzenie Górnośląskiego Programu Leczenia Głuchoty metodą wszczepów implantów ślimakowych oraz Górnośląskiego Programu Leczenia Niedosłuchów metodą implantów zakotwiczonych w kości skroniowej. Był kierownikiem grantów, m.in. grantu KBN pt.: „Aktywność transkrypcyjna genów w raku krtani”.

We wrześniu 2015 r.  został wybrany Przewodniczącym  Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów - Chirurgów Głowy i Szyi, a w czerwcu br. Przewodniczącym-elektem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów - Chirurgów Głowy i Szyi.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata kalafarska-Winkler]