Dyplom

Do tego grona wybitnych neurologów dołączyła dr hab. n. med. Monika Rudzińska-Bar, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Amerykańskie Stowarzyszenie Neurologów (American Neurological Association, ANA)  jest założonym w 1875 roku w Nowym Yorku stowarzyszeniem profesjonalnych, uniwersyteckich neurologów i naukowców z zakresu nauk neurologicznych, którego celem jest współpraca przy zgłębianiu i propagowaniu wiedzy neurologicznej oraz kształcenie lekarzy w zakresie nauk neurologicznych i leczenia chorób układu nerwowego.

Członkostwo ANA pochodzi z wyboru i można je otrzymać wyłącznie z rekomendacji członka ANA i w uznaniu za osiągnięcia naukowe. Zdecydowana większość członków stanowią neurolodzy z USA i Kanady. Neurolodzy i naukowcy z innych krajów, których jest stosunkowo niewielu, są przyjmowani na członków korespondentów.

W powojennej historii polskiej neurologii członkami korespondentami ANA byli jedynie najwybitniejsi polscy neurolodzy, m.in.: prof. Irena Hausmanowa-Petrusewicz, prof. Hubert Kwieciński, prof. Andrzej Szczudlik, prof. Andrzej Friedman, a obecnymi aktywnymi członkami poza dr hab. Moniką Rudzińską-Bar są: prof. Anna Członkowska, prof. prof. Paweł Liberski, prof. Grzegorz Opala i prof. Agnieszka Słowik.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Alicja Podhajska]