W dniach 26-28 czerwca 2016 r. w Katowicach gościli przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Rostocku: JM Rektor prof. Wolfgang Schareck, zajmujący się chirurgią transplantacyjną, prof. Anne Glass, ekspert w dziedzinie biostatyki, prof. Rudiger Kohling, fizjolog, prof. Holger Willenberg, specjalizujący się w internie i endokrynologii, prof. Michael Linnebacher zajmujący się onkologią eksperymentalną, oraz prof. Zygmunt Marek, ginekolog z Uniwersytetu w Greifswald.

Delegację z Niemiec powitali: Prorektor ds. Nauki SUM prof. dr hab. n. med. Jan Duława oraz Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik. Pierwszego dnia pobytu goście zwiedzili siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, gdzie wysłuchali koncertu. Drugi dzień poświęcony był na rozmowy z przedstawicielami dziedzin nauki reprezentowanych przez profesorów z Niemiec. W spotkaniu wzięło udział wielu naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, m.in. prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Prorektor-elekt ds. Nauki SUM, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, Prodziekan Wydziału zabrzańskiego — dr hab. n. med. Zenon Czuba, prof. Aleksander Sieroń — kierownik Katedry Biologii Molekularnej i Genetyki Wydziału Lekarskiego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek — kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, prof. dr hab. n. med. Anita Olejek — kierownik  Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej WLZ, prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot — kierownik Kliniki Diabetologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego w Katowicach,  prof. dr hab. n. med. Ewa Obuchowicz — kierownik Zakładu Farmakologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach, dr hab. n. med. Tomasz Francuz — kierownik Katedry i Zakładu Biochemii WLK,  dr hab. n. med. Michał Holecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. n. med. Wiesław Marcol z Katedry i Zakładu Fizjologii WLK, dr hab. nauk o zdrowiu Aleksander Owczarek — kierownik Zakładu Statystyki Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej i dr n. med. Michał Skrzypek kierownik Zakładu Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli również: prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Nauki UM w Łodzi oraz dr hab. Piotr Kowalski, prof. nadzw. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Goście zwiedzili Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej oraz Centrum Medycyny Doświadczalnej, a po południu udali się na wycieczkę do zabytkowej dzielnicy Katowic — Nikiszowca.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]