14 czerwca br. w Urzędzie Miasta w Katowicach odbyła się konferencja prasowa  dotycząca uruchomienia projektu „Od przedszkola do seniora. W konferencji wzięli udział: Wiceprezydent Katowic Marzena Szuba, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej miasta Katowice Małgorzata Moryń-Trzęsimiech oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Jolanta Wolanin.

Dzięki współpracy miasta Katowice i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego do końca roku mieszkańcy Katowic będą mogli w ramach projektu bezpłatnie korzystać z bogatej oferty zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę wykładowców Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przy udziale studentów fizjoterapii, pielęgniarstwa i położnictwa.

W ramach edukacji przedporodowej Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uruchomi szkołę rodzenia, gdzie przyszłe mamy  będą mogły zdobyć wiedzę na temat procesów zachodzących podczas ciąży, porodu i połogu. Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach to przede wszystkim możliwość lepszego przygotowania i nabycia niezbędnych umiejętności potrzebnych w czasie porodu, a także zwiększenie aktywności fizycznej całej rodziny. Po porodzie kobiety będą mogły kontynuować zajęcia w ramach ćwiczeń „aktywna mama”, które pomagają powrócić do formy sprzed ciąży.

Dla najmłodszych przygotowano bogatą ofertę zajęć ruchowych m.in. gimnastykę ogólnorozwojową z elementami boksu, street dance show czy „kreatywne tańcowanie”.  Nie zabraknie również zajęć, do których zaproszone zostaną całe rodziny. Szeroki wybór zajęć fitness (takich jak m.in. joga z elementami foam rollingu czy pilates core wellness) uzupełnią zajęcia, które mają wspomóc rodziców w procesie wychowania dziecka i dostarczyć propozycji wspólnego spędzania czasu wolnego.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych przygotowano zajęcia taneczne. Pozwolą one na rozwój komunikacji społecznej poprzez integrację ludzi pełnosprawnych z niepełnosprawnymi w tańcu. Uczestnicy tego projektu będą mieli możliwość poznania nowej aktywności ruchowej wpływającej korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną.

Dla seniorów przygotowano zajęcia nordic walking. To forma aktywności ruchowej, która może być podejmowana przez każdego i w prawie każdych warunkach.

Program „Od przedszkola do seniora” jest współfinansowany ze środków budżetu miasta Katowice. Zajęcia skierowane do osób zamieszkałych w Katowicach odbywać się będą do 2  grudnia 2016 roku.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]