Wyróżnione studentki

Karolina Kubala i Natalia Pohl, studentki V roku farmacji Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, zdobyły IV miejsce w Konkursie Umiejętności Klinicznych podczas konferencji „Pacjent geriatryczny priorytetem jutra”, która odbyła się w Warszawie 28 maja 2016.

Konkurs Umiejętności Klinicznych to projekt, który ma na celu popularyzację Farmacji Klinicznej w Polsce oraz współpracy na linii lekarz-farmaceuta. Wydarzenie to odbywa się cyklicznie i jest organizowane dla studentów farmacji przez Młodą Farmację (Sekcję Studencką Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego). Tegorocznym tematem konkursu była „Farmakoterapia pacjentów geriatrycznych” ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń takich jak: niewydolność serca, nadciśnienie, cukrzyca, POChP, reumatyzm.

Podczas konkursu studenci farmacji wcielali się w rolę farmaceuty klinicznego, do którego kompetencji należy optymalizacja i racjonalizacja farmakoterapii dostosowana do potrzeb indywidualnego pacjenta. W pierwszej części konkursu zadaniem uczestników pracujących w dwuosobowych zespołach było rozwiązanie testu zawierającego przypadek kliniczny wraz z chorobami towarzyszącymi, wynikami badań oraz przykładowymi lekami zapisanymi w receptariuszu szpitalnym. W drugiej część konkursu obejmowała scenkę przedstawiająca współpracę farmaceuty z lekarzem na przykładzie danego przypadku klinicznego.

Gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska-Winkler]