Ponad 750 osób  odwiedziło Bibliotekę Główna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach akcji „Noc Muzeów”.

Zwiedzający mogli zajrzeć w miejsca, które na co dzień nie są udostępniane czytelnikom – podziemia budynku czy sejf. Ponadto bibliotekarze przygotowali takie atrakcje jak maraton czytelniczy w sejfie, konkurs wiedzy o historii medycyny „Od Hipokratesa do Watsona: zdrowie i choroba przez wieki”, prezentację trójwymiarowego atlasu anatomii oraz warsztaty dla dzieci z robienia zakładek do książek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

Chętni mogli także wysłuchać wykładów na temat zdrowia, przygotowanych i zaprezentowanych przez pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz  nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Specjalną atrakcją był pokaz mumifikacji przygotowany przez Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i konkurs  na najładniejszą mumię. Zwiedzający mogli również skorzystać z pomiaru ciśnienia, badania tkanki tłuszczowej i składu ciała, które przeprowadzali studenci Młodej Farmacji Sosnowiec.

Wydarzeniu towarzyszyły także wystawy:

• Szlakiem Grünfeldów w Katowicach – prezentacja zdjęć i opisów katowickich kamienic zaprojektowanych i wybudowanych przez rodzinę Grunfeldów.
  • Urządzenia i narzędzia (instrumenty) medyczne z minionej epoki – z zasobów Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa WNoZ.

Planując Noc Muzeów bibliotekarze chcieli zapoznać zwiedzających zarówno z historią budynku, jak również z jego obecnym stanem i wykorzystaniem zabytkowych wnętrz. Biblioteka Główna SUM mieści się obecnie w zabytkowym budynku, którego ciekawą przeszłość widać w wielu miejscach gmachu. Budynek powstał w 1900 r. jako willa mieszkalna Hugo Grünfelda, który również był jej projektantem. W latach 30. XX w. gmach został przystosowany do potrzeb Państwowego Banku Rolnego, a w kilka lat później gruntownie przebudowany w stylu modernistycznym. W ciągu następnych lat budynek był użytkowany przez kolejne banki aż do 2001 r., kiedy to stał się własnością SUM (wówczas  Śląskiej Akademii Medycznej). Początkowo była to siedziba rektoratu Uczelni, a w roku 2012 do budynku przeniesiono Bibliotekę Główną.

[Przesłano przez: Justyna Skolik]