21 marca 2016 r. w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach odbyły się eliminacje do uczelnianych  zawodów symulacyjnych „SUM WARS 2016”, podczas których wyłoniono trzy  zespoły,  które wezmą udział w finale  11 kwietnia 2016 r. Do eliminacji przystąpiło osiem drużyn składających się ze studentów SUM kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego.

Eliminacje rozpoczął test złożony z 30 pytań z zakresu ogólnej wiedzy medycznej (anatomia, fizjologia, choroby wewnętrzne,  medycyna ratunkowa, anestezjologia, ginekologia)

Po zakończeniu testu zespoły zmierzyły się w 3 zadaniach symulacyjnych:

Zadanie 1:  (Sala Pediatryczna)

Noworodek bezpośrednio po porodzie - dziecko wiotkie, nie oddycha. W 2 minucie zadania do sali wchodzi ojciec dziecka, który chce uzyskać informacje na temat jego stanu. Zadaniem zespołu było wdrożenie algorytmu resuscytacji noworodka, oraz przekazanie na bieżąco istotnych informacji ojcu dziecka.

Zadanie 2:  (Szpitalny Oddział Ratunkowy)

Zespół staje się personelem oddziału ratunkowego.  Podczas ich dyżuru do szpitala zostaje przywieziony pacjent znaleziony w domu, z urazem kończyny dolnej.
Zadaniem zespołu było dokładne zbadanie pacjenta i rozpoznanie u niego głównego problemu medycznego - hipotermii.

Zadanie 3: (Sala Przedszpitalna)

Zawodnicy stają się zespołem ratownictwa medycznego. Dostają wezwanie do mężczyzny który podczas prowadzenia prac remontowych został porażony prądem i upadł z wysokości. W wyniku zdarzenia u pacjenta doszło do urazu kończyny dolnej oraz pojawia się częstoskurcz komorowy.
Zadaniem zespołu było rozpoznanie u pacjenta częstoskurczu oraz cech niestabilności i przeprowadzenie kardiowersji elektrycznej.

Maksymalnie zespół mógł zdobyć 298 punktów.

Do finału zakwalifikowali się:

• 1. Katarzyna Rybczyk, Barbara Kucharska, Paulina Sobczyk, Jakub Słota, Marek Jędrzejek  ( V rok,  kierunek lekarski, Wydział Lekarski w Katowicach)  - 259 pkt.
  • 2. Dawid Marciniak (V rok, kierunek lekarski, Wydział Lekarski z Oddziałem lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu),  Ada Jagosz, Szymon Goliński, Oliver Firszt (IV rok, kierunek lekarski, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu), Adam Pawiński  (III rok, ratownictwo medyczne, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu) - 233 pkt.
  • 3. Julia Gonciarz, Izabela Klajnowicz, Amanda Robek, Ada Prokop, Jakub Żak ( V rok, kierunek lekarski, Wydział Lekarski w Katowicach) - 215 pkt.

Wszystkim zespołom serdecznie dziękujemy za udział w eliminacjach i zapraszamy za rok, zwycięzcom gratulujemy!

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]