20 marca 2016 roku odbył się XVII  Półmaraton dookoła Jeziora Żywieckiego „ O Puchar Starosty Żywieckiego”. W ramach porozumienia podpisanego pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym  w  Katowicach, a głównym partnerem wydarzenia firmą Żywiec Zdrój, pracownicy Zakładu Propedeutyki Położnictwa Katedry Zdrowia Kobiety oraz  Zakładu Kinezjologii Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach przeprowadzali konsultacje medyczne oraz porady edukacyjne, a także warsztaty w specjalnie przygotowanej „Strefie Wody”.

Warsztaty obejmowały zagadnienia dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych: raka piersi ( nauka samobadania piersi i zasady prowadzenia samokontroli) oraz raka szyjki macicy (warsztaty tematyczne na temat badania cytologicznego). Dokonano oceny stanu ogólnego poprzez kontrolę tętna, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocenę stężenia glukozy we krwi, ocenę masy ciała, wzrostu, pomiar obwodów ciała (obwód pasa i bioder), wskaźnika BMI oraz pomiar tkanki tłuszczowej. Możliwa była również ocena  wydolności oddechowej - badanie czynnościowe za pomocą spirometru automatycznego pozwalające na wczesne wykrycie zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego.

Zespół fizjoterapeutów przeprowadził kompleksową ocenę narządu ruchu w celu  wykrycia zaburzeń stabilności i równowagi oraz zapoznał uczestników z  zagadnieniami dotyczącymi ergonomii dnia codziennego. Zgromadzone wyniki badań stanowiły podstawę do opracowania indywidualnych zaleceń w zakresie postępowania usprawniającego oraz ewentualnych wskazań do dalszej diagnostyki.

Dr n. o zdrowiu Mariola Czajkowska

Zakład Propedeutyki Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM