CDiSM

Ponad 27 mln złotych otrzyma Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach na kolejne centra symulacji medycznej, które powstaną przy Uczelni.  Umowa  z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie projektu „Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – odpowiedzią na potrzeby współczesnej edukacji medycznej” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) została podpisana wczoraj ( 1 marca 2016 r. )

Realizacja projektu pozwoli na powiększenie bazy SUM w zakresie symulacji medycznej o dwie nowe lokalizacje: w budynku przy Placu Dworcowym 3 w Zabrzu powstaną sale symulacyjne przeznaczone dla kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, a w Katowicach przy ul. Medyków 12B dla  studentów pielęgniarstwa i położnictwa. Będą one wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt symulacyjny, co niewątpliwie wpłynie na podniesienie jakości kształcenia.

W ramach projektu zostaną utworzone i wyposażone następujące pracownie dydaktyczne:

• dla Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko – Dentystycznym w Zabrzu :
    • Sale Symulacji Wysokiej Wierności (SSWW):
      • - 1 blok operacyjny,
      • - 2 sale intensywnej terapii,
      • - 1 sala szpitalnego oddziału ratunkowego,
      • - 1 symulator karetki,
      • - 1 sala porodowa,
      • - 6 pomieszczeń kontrolnych służących do obserwowania zajęć symulacyjnych w czasie rzeczywistym oraz ich omawiania.
    • Sale Symulacji Niskiej Wierności (SSNW):
      • - 2 sale symulacji z zakresu zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych,
      • - 1 sala symulacji z zakresu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych - BLS,
      • - 1 pracownia nauki umiejętności technicznych.
    • Sale Nauki Umiejętności Stomatologicznych.(SNUS):
      • -  2 pracownie interdyscyplinarne (stomatologia).
  •   dla Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach:
    • Sale Symulacji Wysokiej Wierności (SSWW):
      • -  1 sala porodowa,
      • -  1 sala pielęgniarska wysokiej wierności,
      • -  1 pomieszczenie kontrolne.
    • Pozostałe Sale Dydaktyczne:
      • -  1 sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich,
      • -  1 sala do ćwiczeń umiejętności położniczych.

Sale, które powstaną w Katowicach i Zabrzu,  zostaną wyposażone w sumie  w trzynaście zaawansowanych symulatorów pacjenta oraz ponad sto fantomów i modeli szkoleniowych.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt utworzenia dwóch sal interdyscyplinarnych dla studentów stomatologii wyposażonych w 54 unity stomatologiczne, co pozwoli na pełne wprowadzenie metody symulacji medycznej do programu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym.

W ramach projektu stworzony zostanie program rozwojowy SUM, który będzie zakładał modyfikację programu kształcenia tak, aby liczba zajęć praktycznych w warunkach symulowanych zwiększyła się do 5% ogólnej liczby  godzin dydaktycznych na każdym kierunku objętym wsparciem tj.: na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwie i położnictwie. Powyższe działania umożliwią studentom lepsze przedkliniczne zapoznanie się ze środowiskiem szpitalnym oraz uzupełnią zajęcia kliniczne o możliwość praktycznego wykonywania przez studentów w/w kierunków wysokospecjalistycznych zabiegów, w szczególności inwazyjnych.

W ramach działań „miękkich”, które przyczynią się do poprawy jakości kształcenia, planuje się przeznaczenie kwoty 6 mln PLN realizację następujących zadań:

• rozwój współpracy międzyuczelnianej w ramach sieci Centrów Symulacji Medycznych
  • stworzenie wspólnego portalu międzyuczelnianego z bazą scenariuszy symulacyjnych.
  • podniesienie kompetencji kadry nauczycieli akademickich i pozostałych pracowników SUM poprzez szkolenia z zakresu metodyki nauczania przedmiotów medycznych, prowadzenia zajęć metodą symulacji medycznej, z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej i funkcjonowania Centrum Symulacji Medycznej,
  • wdrożenie egzaminów typu OSCE (Obiektywny Ustrukturyzowany Egzamin Kliniczny - Objective Structured Clinical Examination) oraz wdrożenie programu standaryzowanego pacjenta do ćwiczeń i egzaminów OSCE;
  • organizację przez SUM ogólnopolskich zawodów symulacyjnych w 2017 roku.

Całkowita wartość projektu wynosi 27 241 300,17 PLN  w tym:

wartość wyposażenia                                    17 607 686,78  PLN
wartość adaptacji budynków                           3 368 114,35  PLN
wartość działań miękkich                                 6 265 499,04  PLN

Dodatkowo, na remont i adaptację budynków przy Placu Dworcowym w Zabrzu i Medyków 12b w Katowicach, uczelnia ze środków własnych przeznaczy  9760122,86 zł.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]