Zajęcia z fantomem

Zakład Protetyki Stomatologicznej Katedry Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
uprzejmie zaprasza kolejną edycję kursu medycznego nt.

STANY ZAGROŻENIA ŻYCIA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM: PREWENCJA, ROZPOZNAWANIE I POSTĘPOWANIE

Jest to jednodniowy kurs doskonalący w formie wykładów wraz z warsztatami praktycznymi. Wykłady prowadzone będą przez wybitnych profesorów, specjalistów z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii, chorób wewnętrznych oraz dermatologii i alergologii. Kurs skierowany jest do praktykujących lekarzy stomatologów.

Poprzednie edycje kursu, które odbyły się w maju i listopadzie ubiegłego roku spotkały się z dużym zainteresowaniem i zostały wysoko ocenione przez uczestników.

Kurs odbędzie się 16.04.2016r. o godz. 9.00 w sali wykładowej Dziekanatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu pl. Traugutta 2 (IV piętro).

Czas  trwania kursu: 8 godzin dydaktycznych.

Kierownictwo naukowe kursu:

•          prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek
  •          prof. dr hab. n. med. Jacek Kasperski

Zgłoszenia (wraz z danymi do faktury) prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (tel.32 282 79 17)

Informacje: dr n. med.  Aleksandra Czelakowska, tel. 502 670 885

Koszt uczestnictwa w kursie: 500zł.
Wpłaty prosimy dokonywać na konto bankowe SUM: ING Bank Śląski S.A. O/Katowice nr: 40 1050 1214 1000 0007 0000 9103 do dnia 03.04.2016r.

Uczestnik szkolenia otrzymuje 8 punktów edukacyjnych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia  6 października 2004 r. w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów /Dz.U. Nr 231 poz. 2326.

Program kursu:

WYKŁAD

WYKŁADOWCA

• Wstrząs – definicja, podział, objawy, postępowanie
  • Wybrane stany zagrożenia życia.
  • Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym (analgosedacja, znieczulenie ogólne, monitorowany nadzór anestezjologiczny) – konieczne wyposażenie, zagrożenia.
  • Jak bezpiecznie uśmierzać ostry ból po ekstrakcji zęba.
  • Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne (BLS, ALS)  –  ćwiczenia na fantomach.

prof. dr  hab. n. med. Hanna Misiołek

lek. Szymon Białka

Klinika  Anestezjologii i Intensywnej Terapii Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej w Zabrzu SUM w Katowicach

• Pacjent ze wskazaniami do leczenia p-płytkowego/p-krzepliwego w gabinecie stomatologicznym.
    Co powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do leczenia i czego wymagać od prowadzącego kardiologa?
  • Profilaktyka antybiotykowa u chorych ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego leczonych stomatologicznie – komu, co i w jaki sposób?
  • Wpływ chorób przyzębia na układ sercowo-naczyniowy.
  • Zabiegi implantologiczne u chorych ze schorzeniami kardiologicznymi – zasady kwalifikacji.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior

dr n. med. Przemysław Trzeciak

III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii w Zabrzu SUM w Katowicach

• Nadwrażliwość na środki znieczulenia miejscowego.
    Zaostrzenie astmy w gabinecie stomatologicznym.
    Omówienie przypadków sugerujących alergię na środki stomatologiczne.
  • Anafilaksja w praktyce lekarza stomatologa.

dr hab. n. med. Alicja Grzanka

dr hab. n. med. Radosław Gawlik

Katedra i Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu SUM w Katowicach

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]