26 listopada br. w auli im. prof. W. Zahorskiego odbyło się kolejne spotkanie  z cyklu „Z innego poziomu….” Zorganizowane corocznie przez Wydział Nauk o Zdrowiu SUM.  W tym roku tematem była kobiecość, a zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęły niezwykłe kobiety:

BEATA JAŁOCHA

Fizjoterapeutka, instruktorka fitness. Jej historią żyła cała Polska. W 2013 r., w drodze  do pacjentki spadł na nią samobójca. Beata ma przerwany rdzeń kręgowy, przed nią dalsza długotrwała rehabilitacja. Pomimo tych tragicznych wydarzeń nie poddała się. Żyje aktywnie, rok po wypadku  skoczyła ze spadochronem, dwa lata po spróbowała lotu szybowcem – obecnie jest w trakcie kursu szybowcowego.

KATARZYNA KOZIOŁ

Miss Polski na Wózku 2015.

Ma 20 lat, rok temu uległa wypadkowi, po którym może się poruszać tylko na wózku inwalidzkim (ma uszkodzony kręgosłup w odcinku piersiowym). Nie poddała się - dostała się na studia ekonomiczne, zdecydowała się na kurs prawa jazdy, codziennie się rehabilituje. Do udziału w konkursie skłoniła ją  pasja  sprzed wypadku, czyli modeling.

JOANNA MENDAK

Polska niepełnosprawna (niedowidząca) pływaczka. Wielokrotna medalistka letnich igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata. Karierę sportową zaczynała w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym "Olimpijczyk" w Suwałkach, następnie w Starcie Białystok.

HANNA PASTERNY

Obecnie pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Jest też społeczną asystentką europosła prof. Jerzego Buzka. Wcześniej uczyła francuskiego w szkole podstawowej, prowadziła zajęcia logopedyczne w przedszkolu z niewidomymi dziećmi ze sprzężoną niepełnosprawnością. Czasami uczy brajla i prowadzi szkolenia o komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Angażuje się w wolontariat. Niedawno odkryła nordic walking dla niewidomych.

ANNA WANDZEL

Psycholog i trenerka. Dyrektor Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Katowicach. Absolwentka Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Podyplomowego Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2001-2008 konsultantka ds. studentów niepełnosprawnych na Uniwersytecie Śląskim. Konsultantka Senatu RP podczas prac nad zmianami w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Prowadziła szkolenia z zakresu psychologii pracy, asertywności , zarządzania sobą w czasie, efektywnych metod rekrutacji oraz szeroko pojętej niepełnosprawności.

Spotkanie otworzyła Prorektor ds. Studiów i Studentów SUM prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik. Moderatorką dyskusji była Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta. Panie opowiadały o swoim życiu, osiągnieciach i marzeniach.

Spotkanie zakończyło się niezwykłym koncertem – na scenie wystąpiła Monika Kuszyńska, która zaśpiewała swoje największe przeboje oraz opowiedziała o swoich obawach i  doświadczeniach, jakie towarzyszyły jej po wypadku.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]