5 listopada 2015 r.  w auli im. Prof. dr hab. Witolda Zahorskiego w Katowicach-Ligocie, odbyła się uroczystość promocji Pana prof. Zbigniewa K. Wszołka na doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W uroczystości wzięli udział: Wiceprezydent Katowic Pan Mariusz Skiba,  JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Tomasz Miczka, Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz, Dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Ireneusz Ryszkiel, Duszpasterz akademicki ks. Dr Wojciech Surmiak, Rodzina i Przyjaciele prof. Zbigniewa K. Wszołka,  Władze i Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz przedstawiciele Rad Wydziałów.

Uroczystość promocji Pana Profesora Zbigniewa K. Wszołka na doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otworzył JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, który podkreślił, że „Doktorat honorowy odbiera dziś osoba wybitna, człowiek cieszący się uznaniem całego świata nauki - niekwestionowany autorytet naukowy, intelektualny i moralny”.

Wnioskodawcą postępowania w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa był prof. dr hab. n. med.  Grzegorz Opala, który przedstawił sylwetkę prof. Zbigniewa K. Wszołka. W swej laudacji Profesor zwrócił uwagę na związek wyróżnionego  ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz jego niezwykły patriotyzm:

Wieloletnia współpraca z prof. Wszołkiem pozwoliła zetknąć się z wybitnym naukowcem, o precyzyjnym warsztacie pracy naukowej, ogromnej dyscyplinie i rzetelności oraz doskonałej organizacji pracy. Te profesjonalne cechy łączy z niezwykłą życzliwością i otwartością w niesieniu pomocy, podkreślając swoje polskie korzenie i  wskazując naszą uczelnię, jako dom, od którego zaczął swoją drogę zawodową i naukową. Prof. Zbigniew Wszołek wybitny, światowego wymiaru naukowiec całym swoim postępowaniem prezentuje współczesny model patriotyzmu. To wspaniała forma patriotyzmu na obczyźnie manifestująca się nie werbalnie lecz konkretnym działaniem”.- podkreślił prof. Grzegorz Opala.

„Jest to dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, ze względu na to, że jestem wychowankiem tej uczelni. Starałem się reprezentować tę uczelnię najlepiej jak mogłem w różnych częściach świata gdzie leczyłem pacjentów, badałem chorych prowadziłem badania naukowe czy wykładałem”. – powiedział, dziękując za przyznany tytuł prof. Zbigniew K. Wszołek.

Następnie Profesor wygłosił wykład pt. „Neurologia translacyjna. Przykłady postępowań technologicznych na podstawie własnego doświadczenia.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie tradycyjnego Gaudeamus.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

NOTA BIOGRAFICZNA

Profesor Zbigniew Wszołek, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, jest światowej sławy autorytetem w zakresie badań genetycznych w przypadkach rodzinnego występowania choroby Parkinsona, zespołów parkinsonowskich i otępienia czołowoskroniowego.

Jest autorem oraz współautorem ponad 430 prac naukowych i publikacji z zakresu nowych genów biorących udział w etiologii choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, atypowych parkinsonizmów, dystonii i innych chorób zwyrodnieniowych ośrodkowego układu nerwowego.

Prof. Zbigniew Wszołek jest redaktorem i recenzentem licznych czasopism naukowych, jest współautorem ważnych opatentowanych odkryć związanych z identyfikacją mutacji genetycznych w rodzinnej chorobie Parkinsona, mutacji genetycznych związanych z rodzinnym parkinsonizmem, oraz nowego polinukleotydu w rodzinnej chorobie Parkinsona.

Profesor jest członkiem w kilkunastu Towarzystwach  Neurologicznych, m.in. American Academy of Neurology, American Neurology Association, American Clinical Neurophysiology Society, Mayo Alumni Association, International Association of Parkinsonism and Related Disorders, Association of Electrodiagnostic Medicine, Parkinson Study Group, Duval Country Medical Society, Florida Medical Association i Word Federation of Neurology Research Group on Parkinson’s Disease and Related Disorders. Jest członkiem Komitetu Wykonawczego i skarbnikiem Word Federation of Neurology Research Group on Parkinson’s Disease and Related Disorders.

Zbigniew Wszołek jest współzałożycielem International Association of Parkinsonism and Related Disorders oraz Foundation of Parkinsonism and Related Disorders,  a także członkiem zarządu w International Association of Parkinsonism and Related Disorders.

W uznaniu dorobku naukowego oraz aktywnej współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi został wyróżniony Honorowym Członkostwem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Honorowym Członkostwem Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Honorowym Członkostwem Japońskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Ścisła współpraca z polskimi ośrodkami naukowymi, w tym Katedrą Neurologii Wieku Podeszłego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pozwoliła na dynamiczny rozwój warsztatu naukowego w zakresie badań dotyczących głównie choroby Parkinsona oraz choroby Alzheimera.