Tradycyjnie, w październiku, w dniach 23-24.10.2015 w Auli im. prof. Witolda Zahorskiego odbyła się 12 już edycja Konferencji „Profilaktyka w Medycynie” organizowanej przez Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego Magnificencja Rektor naszej Uczelni objął swoim Patronatem to wydarzenie.

W uroczystości otwarcia Konferencji uczestniczyli: JM Rektor SUM prof. Przemysław Jałowiecki, Prorektorzy: prof. Joanna Lewin-Kowalik, prof. Jan Duława, dr hab. Damian Czyżewski, Kanclerz SUM dr Bernadeta Kuraszewska oraz Dziekani i Prodziekani Wydziałów SUM. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania 7 sesji naukowo-dydaktycznych, w których wybitni eksperci z różnych dziedzin medycyny, pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz zaproszeni goście: prof. Andrzej Pająk z CMUJ z Krakowa i prof. Józef Drzewoski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,  prezentowali wykłady na temat zdrowego stylu życia i zasad prewencji schorzeń i powikłan chorobowych. To unikalne w skali kraju wielodyscyplinarne wydarzenie edukacyjne cieszy się rosnącym zainteresowaniem uczestników.

Konferencję zainaurowały wykłady prof. Violetty Skrzypulec-Plinty oraz prof. Jana Duławy. Głównymi zagadnieniami tegorocznej Konferencji były  schorzenia układu sercowo-naczyniowego oraz onkologia. Program zawierał również sesje multidyscyplinarne oraz sesję poświęconą diagnostyce i rehabilitacji w schorzeniach kręgosłupa. Celem Konferencji było przedstawienie zasad zapobiegania schorzeniom, wczesnego ich wykrywania i leczenia oraz prewencji wtórnej z postępowaniem rehabilitacyjnym. Przedstawiano aktualne rekomendacje towarzystw naukowych oraz praktyczne tematy z zakresu codziennej praktyki medycznej.

W konferencji wzięło udział około 300 uczestników, wśród nich lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze specjaliści z różnych dyscyplin, pielęgniarki, fizjoterapeuci i studenci. W sesji studenckiej prezentowano najlepsze prace kół STN Wydziału Nauk o Zdrowiu, zorganizowano także sesję plakatową.

Prof. dr hab. med. Zbigniew Gąsior
Przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Konferencji