16 października br. w auli im. prof. Witolda Zahorskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  w Katowicach odbyła się uroczystość podsumowująca plebiscyt Hipokrates 2015, podczas której wręczono wyróżnienia najlepszym pracownikom medycznym w regionie. Decyzją Kapituły honorowej konkursu, laureatką plebiscytu została Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Kapituła honorowa, w której zasiedli reprezentanci różnych środowisk medycznych: prof. Marian Zembala - Minister Zdrowia, JM Rektor SUM prof. Przemysław Jałowiecki, Gabriela Lenartowicz - Wicewojewoda śląski, Barbara Daniel - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Klaudia Rogowska - Dyrektor SPSK nr 7 SUM Górnośląskiego Centrum medycznego im. prof. Leszka Gieca, dr n. med. Jacek Kozakiewicz - Prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, dr n. med. Klaudiusz Komor - Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzka Izba Lekarska, dr n. farm. Piotr Brukiewicz - Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, Maciej Lewi - Prokurent ds. rozwoju Rehabilitacji św. Łukasza, Zenon Nowak - Prezes „Dziennika Zachodniego” oraz Marek Twaróg - Redaktor Naczelny „Dziennika Zachodniego”, do tytułu Hipokratesa 2015 nominowali 20 osób, z których następnie wybrali finałową piątkę. W gronie finalistów znaleźli się:

• prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. Specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog. Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety WNoZ SUM w Katowicach.
  • dr Anna Byrczek -  lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc oraz medycyny paliatywnej. Pracuje w Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach
  • dr Barbara Kunsdorf-Bochnia -  ordynator  Oddziału Ratunkowego SPSK nr 6 SUM Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach
  • prof. Paweł Lampe -  kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM, ordynator Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM,
  • prof. Adam Maciejewski -  Chirurg onkologiczny z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Dokonał pierwszej w Polsce operacji przeszczepienia twarzy pobranej od zmarłego dawcy.

Kapituła uznała, że to właśnie prof. Violetta Skrzypulec-Plinta jest osobą, która w ostatnim czasie najbardziej zasłużyła się dla śląskiej medycyny.

Podczas Gali wyróżnienia otrzymały także osoby wybrane w głosowaniu czytelników Dziennika Zachodniego w kategoriach:  lekarz, pielęgniarka/pielęgniarz, położna/położny, ratownik medyczny, farmaceuta/ farmaceutka oraz placówka medyczna.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]