Piknik

7 września w Rosarium Parku Śląskiego odbył się V Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych, organizowany przez Urząd Marszałkowski oraz Fundację Park Śląski.

W pikniku biorą udział m.in. organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest to doskonały moment do wymiany doświadczeń specjalistów z różnych dziedzin oraz do tworzenia nowych inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych. W trakcie trwania imprezy osoby niepełnosprawne, ich rodzice oraz opiekunowie oprócz zaprezentowania dorobku artystycznego, wymiany doświadczeń i spotkań mają możliwość  skorzystania z porad specjalistów.

Już po raz czwarty Kierownik Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii Katedry Zdrowia Kobiety Pani Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz wykładowcy dr n. o zdr. Izabela Mężyk i mgr Agnieszka Kobiołka prowadziły edukację zdrowotną i seksualną skierowaną do osób niepełnosprawnych. W tegorocznym spotkaniu  do grona wykładowców dołączyła Pani Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. n. med. Grażyna Markiewicz-Łoskot. Celem corocznego pikniku jest zaprezentowanie oraz propagowanie aktywności społeczno-rehabilitacyjnej osób niepełnosprawnych. Dla potrzeb pikniku w Rosarium budowana jest duża scena, na której swoją twórczość artystyczną przedstawiają uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowych, zespołów aktywności zawodowej oraz innych instytucji zrzeszających osoby niepełnosprawne.

Artyści w różnych grupach wiekowych recytują wiersze, śpiewają znane utwory oraz prezentują  krótkie przedstawienia teatralne. W trakcie pikniku odbywają się także zajęcia sportowe, m.in. nordic walking, jazda konna, jazda na rowerze oraz liczne gry i zabawy prowadzone przez animatorów. Tegoroczny piknik,  pomimo pozostawiającej wiele do życzenia aury był doskonałą okazją do spotkania oraz do wymiany doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy, zarówno przez uczestników, jak i zaproszonych gości.

dr n. o zdr. Izabela Mężyk

SUM na pikniku