Jeden z najnowocześniejszych aparatów radiologicznych (rentgenowskich) w Europie - jest dostępny dla pacjentów SP Centralnego Szpitala Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach. Urządzenie jest warte 2 mln zł, wyposażone m.in. w tor wizyjny. Aparat wykonuje wszelkie możliwe badania RTG. Daje np. możliwość́ wykrycia nieszczelności w zespoleniu po operacjach chirurgicznych (np. w obszarze przewodu pokarmowego). Pozwala na precyzyjną diagnostykę potencjalnych zmian nowotworowych.

Aparat będzie służyć m.in. pacjentom oddziałów chirurgii przewodu pokarmowego, gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych, a także poradni przyklinicznych. Jego zaletą jest ograniczenie do absolutnego minimum dawki promieniowania, która jest zdecydowanie mniejsza niż̇ ta, którą otrzymuje chory w przypadku korzystania ze starszych typów urządzeń́.

Urządzenie wyposażone zostało w specjalistyczny, sterowany i funkcjonalny stół, co ma znaczenie przy diagnozowaniu pacjentów niesamodzielnych. Pozwala to odciążyć personel medyczny, który może skupić́ się̨ przede wszystkim na diagnostyce obrazowej - podkreśla dr hab. Joanna Pilch-Kowalczyk, radiolog.

Dodatkowo nowoczesny aparat rtg daje możliwość sporządzenia bardzo precyzyjnej analizy przeprowadzonych badań, gdyż dynamiczny zapis umożliwia cofnięcie się do wybranego zdjęcia.

Studenci SUM zyskają kolejną możliwość zapoznania się z najbardziej zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz uczenia się od najlepszych specjalistów. Dzięki temu będą jeszcze lepiej przygotowani do podjęcia pracy czy prowadzenia badań naukowych – mówi Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki.

Urządzenie będzie dostępne dla chorych dzięki HELIMED Diagnostic Imaging. Firma już od 1999 roku współpracuje z Centralnym Szpitalem Klinicznym. Obecna inwestycja w nowoczesną pracownię RTG jest uzupełnieniem wieloletniej współpracy. Szpital kliniczny uzyskuje dostęp nie tylko do nowoczesnego sprzętu, ale również do najnowocześniejszych rozwiązań informatycznych wspierających radiologię.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]