Logo BO

Tężnia solankowa z zagospodarowaniem terenu w zieleń i elementy małej architektury w Parku Zadole w Katowicach — to projekt  zgłoszony przez Pana Adama Łęskiego — radnego Jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota-Panewniki  do Budżetu Obywatelskiego 2016 Miasta Katowice.  Z uwagi na fakt, że realizacja ww. projektu może stanowić podłoże profilaktyki zdrowotnej, a także przyczynić się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców Katowic, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zdecydował się poprzeć tę inicjatywę.

Projekt ogólnomiejski:

Tężnia Solankowa z zagospodarowaniem terenu w zieleń i elementy małej architektury w Parku Zadole w Katowicach

nr identyfikacyjny projektu ogólnomiejskiego:                                M /1/ 2015

Czym jest tężnia?: Jest to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance. Tężnie służyły w przeszłości do uzyskiwania soli kuchennej, obecnie jako ogromne inhalatoria w kurortach.

Właściwości tężni: Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem sprawia, że dawka jodu jaką pochłaniamy, jest równa dawce przyjętej w ciągu trzech dni plażowania nad morzem. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Beneficjenci: wszyscy mieszkańcy Katowic

Opłaty za korzystanie: bez opłat

Kto będzie utrzymywał tężnię? Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej

Solanka będzie pochodzić ze słynnego kurortu Ciechocinek.

Lokalizacja w Parku Zadole: tężnia będzie wkomponowana w teren przy małym placu zabaw, tak by z jej dobroczynnego wpływu mogły korzystać  również dzieci. Teren będzie monitorowany.

Z uwagi na całkowity nadzór i opiekę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nad Parkiem Tadeusza Kościuszki w Katowicach  umiejscowienie tężni na jego terenie nie jest możliwe.

Brak kanalizacji na odpowiednich terenach na Dolinie Trzech Stawów również wykluczył tę lokalizację.

Co zrobić, by tężnia powstała? Należy zachęcić rodzinę, znajomych, sąsiadów by poszli zagłosować, w dniach 18-21 września 2015 r. na ten projekt. W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy Katowic w wieku od 16 roku życia.

Każdy mieszkaniec Katowic, niezależnie w której dzielnicy mieszka, może na ten projekt głosować, ponieważ jest to projekt ogólnomiejski.

Gdzie głosować?: m.in. dzielnicowe filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

W obecnych czasach wielu z nas nie stać na wyjazd urlopowy, a tężnia będzie miejscem zdrowego wypoczynku, dostępnym dla wszystkich, niezależnie od wieku i zamożności. Poza walorami zdrowotnymi, tężnia pozytywnie wpłynie na wizerunek miasta, będzie stymulować rozwój usług turystyczno-gastronomicznych, stanie się atrakcją turystyczną, co może przełożyć się na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Katowic.

Projekt tężni solankowej został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2016 Miasta Katowice przez Adama Łęskiego — radnego Rady Jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota-Panewniki.

Więcej: www.teznia.katowice.pl

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]