Logo IMI

Projekt o akronimie INNODIA “Translational approaches to disease modifying therapy of Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM)” (Translacyjne podejście do modyfikacji przebiegu choroby w cukrzycy typu 1 (T1DM) otrzyma dofinansowanie w ramach konkursu IMI-2 (Inicjatywa Leków Innowacyjnych) programu HORYZONT 2020. Umowa grantowa na dofinansowanie projektu zostanie podpisana w najbliższym czasie.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jest jednym z 27 konsorcjantów, a kierownikiem merytorycznym projektu w SUM będzie Pani prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM.

Głównym celem projektu INNODIA jest stworzenie unikalnej bazy klinicznej i biobanku pacjentów o wysokim ryzyku zachorowania T1DM i z nowo rozpoznaną T1DM, co pozwoli na badanie związków pomiędzy zmniejszaniem się funkcji komórek beta trzustki, a immunofenotypem, genotypem i nowych biomarkerów.

Budżet dla SUM wynosi 271 000 EUR.

IMI, czyli Innovative Medicines Initiative – Inicjatywa Technologiczna w zakresie Leków Innowacyjnych, działa w obszarze biomedycznym na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego pomiędzy Unią Europejską a przemysłem farmaceutycznym.

W IMI unikatowa w skali świata jest współpraca między największymi firmami farmaceutycznymi, światem akademickim, jak również przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw, placówkami naukowymi, organizacjami pacjentów, czy urzędami regulacyjnymi.

Fundusze, którymi dysponuje IMI pochodzą w połowie z UE, a w połowie z EFPIA — Europejskiej Federacji Firm Farmaceutycznych i Asocjacji, czyli koncernów farmaceutycznych.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]