MZ Logo

23 czerwca br. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie Rady Naukowej, w którym wzięła udział Prorektor ds. Studiów i Studentów SUM prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik.

Jednym z tematów posiedzenia były nowe rozwiązania technologiczne wykorzystywane w dydaktyce.

Na zaproszenie Ministra Zdrowia  prof. Mariana Zembali w spotkaniu uczestniczył prof. Adam Baruch z Izraela, współtwórca projektu „Wirtualny pacjent”. Jest to aplikacja pomagająca w edukacji przyszłych lekarzy, dzięki której mogą oni przećwiczyć leczenie pacjenta od przeprowadzenia wywiadu, przez diagnostykę, dobór metody leczenia, aż po informację, jaki efekt terapeutyczny został uzyskany poprzez ich działania. System wykorzystywany jest już na niektórych uczelniach  w takich krajach jak Izrael, USA czy Wielka Brytania. Zaprezentowana aplikacja wzbudziła zainteresowanie uczestników spotkania. SUM jest w gronie uczelni zainteresowanych wykorzystaniem systemu Virtual Patient  w procesie edukacji studentów kierunku lekarskiego.

Kolejnym z poruszanych zagadnień była mapa potrzeb zdrowotnych z uwzględnieniem roli szpitali akademickich. Goście zgodzili się, że szpitale kliniczne powinny znaleźć szczególne miejsce w systemie ochrony zdrowia. Przedstawione w dyskusji argumenty spotkały się ze zrozumieniem ze strony przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

Swoje plany na najbliższe tygodnie i listę najpilniejszych problemów do rozwiązania przedstawił również prof. Marian Zembala, który 16 czerwca objął stanowisko Ministra Zdrowia.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]