W dniu 27 maja 2015 roku, w sali Teatru Nowego w Zabrzu, odbyła się uroczystość oficjalnych obchodów Dnia Diagnosty Laboratoryjnego w województwie śląskim. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Dr Elżbieta Puacz – Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach reprezentowała Prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk – Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego oraz  Prof. dr hab. n. med. Zdzisława Kondera-Anasz – Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

Wśród Gości uroczystości obecni byli także: Prof. dr hab. n. med. Barbara Błońska-Fajfrowska, Prof. dr hab. n. med. Gajane Martirosjan,  Prof. dr hab. n. med. Piotr Czekaj. Gośćmi uroczystości byli także: Dyrektor Naczelny Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach – dr n.med. Stanisław Dyląg oraz Dyrektor ds. Medycznych – dr Bożena Drybańska, Konsultanci Wojewódzcy w dziedzinie: laboratoryjnej diagnostyki medycznej, mikrobiologii medycznej I laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, reprezentanci województwa śląskiego w Organach KIDL oraz grono prawie 200 diagnostów laboratoryjnych – głównie kierowników medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Uroczystość poprowadziły: dr n. med. Anna Mertas oraz dr n. med. Katarzyna Winsz-Szczotka, pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - członkowie Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, reprezentujący województwo śląskie. Obchody święta diagnostów laboratoryjnych były okazją do uhonorowania pracy wyróżniających się diagnostów laboratoryjnych oraz osób szczególnie zasłużonych dla diagnostyki laboratoryjnej.

Wśród wyróżnionych, liczne grono stanowili pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Odznaczeniem „Zasłużony dla Diagnostyki Laboratoryjnej” uhonorowana została Prof. dr hab. n. med. Gajane Martirosjan.  Odznaczenie „Zasłużony Diagnosta Laboratoryjny” otrzymały: dr hab. n. med. Katarzyna Komosińska-Vassev oraz dr n. med. Aleksandra Mileczarek-Palacz. Natomiast „Dyplom za wzorową pracę” otrzymali: mgr Elżbieta Bobela, mgr Grażyna Pietsz oraz dr n. med. Robert D. Wojtyczka.

Część artystyczną uroczystości stanowił spektakl teatralny pt.: „Wysokie napięcie”. Poczęstunek w przerwie spektaklu był dla uczestniczących w uroczystości diagnostów laboratoryjnych okazją do spotkania z przyjaciółmi, miłych wspomnień, nawiązywania nowych znajomości oraz wymiany doświadczeń.

Autor relacji: dr n. med. Anna Mertas

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]