23 maja 2015 r. odbyła się pierwsza edycja kursu pt.  "Stany zagrożenia życia w gabinecie stomatologicznym, prewencja, rozpoznawanie i postępowanie". Kurs organizowany był przez Katedrę Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a kierownictwo naukowe objęli prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek  oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Kasperski.

Pomysłodawcą i gościem honorowym kursu był Dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek. Wykłady prowadzone były przez wybitnych profesorów, specjalistów z dziedzin anestezjologii, intensywnej terapii oraz kardiologii, chorób wewnętrznych, dermatologii i alergologii. Wykłady podzielone były na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok prowadzony był przez prof. dr hab. n. med. Hannę Misiołek i lek. med. Szymona Białkę, specjalistów z Kliniki  Anestezjologii i Intensywnej Terapii Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Uczestnicy kursu poznali procedury postępowania w przypadku wstrząsu oraz innych ciężkich stanów zagrożenia życia. Poruszony był również temat znieczuleń stosowanych w gabinecie stomatologicznym oraz sposobów uśmierzania ostrego bólu po zabiegach chirurgicznych. W części praktycznej uczestnicy ćwiczyli na fantomach podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne (BLS, ALS) oraz wkłucia dożylne i prawidłowe zakładanie wenflonu. Drugi blok wykładowy prowadzony był przez  prof. hab. n. med. Mariusza Gąsiora, dr n. med. Mateusza Tajstrę i dr n. med. Przemysława Trzeciaka,  specjalistów z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu. Tematyka wykładów dotyczyła pacjentów z grupy ryzyka leczonych kardiologicznie.

Trzeci blok wykładów, prowadzony przez dr hab. n. med. Alicję Grzankę i dr hab. n. med. Radosława Gawlika,  specjalistów z Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, dotyczył nadwrażliwości na środki znieczulenia miejscowego, zaostrzenia astmy w gabinecie stomatologicznym oraz anafilaksji w praktyce lekarza stomatologa.

Kurs spotkał się z dużym zainteresowaniem i został wysoko oceniony przez uczestników. Informujemy jednocześnie, że kolejna edycja kursu odbędzie się 24 października 2015 r.

/ dr n. med.  Aleksandra Czelakowska/

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]