Logo konferencji

W dniu 20. 06. 2015 roku o godz. 9.30 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i  Antoniego Szafranków w auli przy ul. Powstańców Śląskich 27 w Rybniku odbędzie się III Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa z cyklu „W przestrzeni stresu i lęku” pt. „Zrozumieć drugiego człowieka. Empatia w medycynie i komunikacji społecznej.”

Tegoroczne spotkanie naukowe kontynuuje cykl konferencji poświęconych medycznym i społecznym aspektom stresu. Specjaliści różnych dziedzin zajmą się problematyką empatii z perspektywy neurofizjologicznej i klinicznej, jako ważnego czynnika zapobiegającego chorobom i wspomagającego proces leczenia. Podczas wykładów empatia będzie rozważana także jako znaczący element komunikacji interpersonalnej. Ponadto, zaprezentowana zostanie praca zbiorowa dotycząca agresji w ochronie zdrowia, ilustrująca narastające zagrożenia spowodowane niskim poziomem empatii. Przedstawione będą również najnowsze badania naukowe dotyczące problemów z bezsennością, która jest częstą przyczyną i objawem wielu chorób somatycznych.

Konferencja ma charakter otwarty. Do udziału zapraszamy szczególnie środowiska medyczne, psychologiczne, pedagogiczno-wychowawcze, pracowników opieki społecznej i wszystkich zainteresowanych prezentowaną problematyką.

Uczestnicy konferencji otrzymają certyfikat uczestnictwa potwierdzający uzyskanie 7 punktów edukacyjnych oraz publikację książkową wydaną przez Śląski Uniwersytet Medyczny, zawierającą teksty wygłoszonych wykładów.

1. Katedra i Zakład Medycyny I Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
adres:  ul. Jordana 19; 41-808 Zabrze-Rokitnica
tel. :  +48 32 2722847

2. Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej w Rybniku
mgr Andrzej Ochojski – wiceprezes zarządu
tel.: 601 304 680

Organizatorzy:

• Katedra i Zakład Medycyny Środowiskowej i Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • Stowarzyszenie Wspierania Wiedzy Medycznej,
  • Urząd Miasta Rybnika

Patronat honorowy:

• Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki
  • Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera
  • Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc.

Gość honorowy:

• Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, światowej sławy kardiochirurg prof. dr hab. med. Marian Zembala, który wygłosi wykład inauguracyjny.

PROGRAM KONFERENCJI:

• 9.30 – 10.00     uroczyste otwarcie konferencji
  • 10.00 – 10.45   wykład inauguracyjny prof. dr hab. n. med. Marian Zembala: „Kardiochirurgia nowych wyzwań i dużych możliwości w leczeniu chorób serca u chorych starszych ze współistniejącymi obciążeniami.”
  • 10.45 – 11.00  przerwa na kawę
  • 11.00 – 11.45  mgr Andrzej Ochojski: „Empatia – trudny dar. O indywidualnym i społecznym znaczeniu empatii.”
  • 11.45 – 12.30  prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska: „Neurofizjologia empatii – o tym, jak człowiek kształtuje człowieka”.
  • 12.30 – 13.00   przerwa na kawę
  • 13.00 – 13.45   prof. dr hab. n. med. Jerzy Arendt: Empatia w chirurgii”.
  • 13.45 – 14.30  dr hab. n. med. Ewa Powińska:Refleksje na temat bólu i empatii”.
  • 14.30 – 15.00 przerwa na lunch
  •  15.00 – 15.45   dr hab. n. med. Janusz Kasperczyk: „Sen współczesnych ludzi: epidemiologia, skutki zaburzeń, profilaktyka”.
  • 15.45 – 16.30  mgr Jacek Olszewski: „Wielowymiarowość agresji. Narastanie agresji w jednostkach ochrony zdrowia”.
  • 16.30 – 16.40  zamknięcie konferencji
  • 16.40 – 17.00  przerwa
  • 17.00 – 19.00  projekcja filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]

ULOTKA