Operacja

13.05.2015 roku w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca SPSK nr 7 SUM w Katowicach wykonano pierwszy w województwie śląskimi i jeden z pierwszych w Polsce zabieg implantacji jednoprzedziałowej endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego.  Endoprotezy te są stosowane z powodzeniem w USA i w Europie od 2008 roku. Zabieg ten polega na zastąpieniu uszkodzonej chrząstki stawowej metalowym implantem licującym się z powierzchnią otaczającej, zdrowej chrząstki, mocowanym bezcementowo, za pomocą tytanowej śruby.

Tego typu zabiegi stosuje się u pacjentów w średnim wieku, ze stwierdzonym ograniczonym uszkodzeniem chrząstki stawowej pełnej grubości, u których stosowanie technik operacyjnych bazujących na regeneracji chrząstki i jej substytucji (stymulacja szpiku kostnego, przeszczep chondrocytów, przeszczepy chrzęstno-kostne) nie przynosi dobrych wyników. Natomiast zastosowanie tradycyjnej endoprotezoplastyki połowiczej stawu kolanowego wiąże się z koniecznością nadmiernej resekcji tkanki chrzęstnej i kostnej oraz koniecznością całkowitego usunięcia łękotki przyśrodkowej, co prowadzi do zmiany biomechaniki stawu kolanowego.

Zastosowanie jednoprzedziałowej endoprotezoplastyki powierzchniowej pozwala na przywrócenie unikalnej geometrii powierzchni stawowej dzięki możliwości dokładnego śródoperacyjnego pomiaru krzywizn anatomicznych stawu i dobranie odpowiednio ukształtowanego implantu do wielkości stawu pacjenta. Jednocześnie zdrowa chrząstka stawowa, łękotki oraz powierzchnia stawowa kości piszczelowej pozostaje nieuszkodzona podczas zabiegu, co zapewnia przywrócenie naturalnego ruchu w stawie oraz pozwala na zastosowania konwencjonalnej endoprotezoplastyki, jako kolejnego etapu leczenia, jeśli będzie to w przyszłości konieczne – wyjaśnia lekarz operujący dr n. med. Grzegorz Hajduk.

Kolejną zaletą zabiegu implantacji endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego jest jego małoinwazyjność, ograniczony ból pooperacyjny a także możliwość szybkiej rehabilitacji pacjenta.
W pierwszej dobie po operacji wprowadza się nielimitowane ćwiczenia zwiększające zakres ruchu stawu oraz stopniowe obciążanie operowanej kończyny. Wynikiem tego jest szybszy powrót pacjenta do aktywnego życia oraz pracy.

Jest to nowa metoda leczenia stanowiąca pomost między leczeniem tzw. „biologicznym”, regeneracyjnym chrząstkę stawową a tradycyjną endoprotezoplastyką stawu kolanowego. Wyniki przeprowadzonych badań krótko- i średnioterminowych przedstawiają się obiecująco, co zachęca nas do wprowadzenia tego typu metody leczniczej w naszym Oddziale - zapowiada Prof. dr hab. n. med. Damian Kusz -  Kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]