Kardiochirurdzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II SPSK nr 6 SUM w Katowicach przeprowadzili pionierską operację wszczepienia rozrusznika u wcześniaka z wagą 1500 gramów. To pierwszy tego typu zabieg w Polsce wykonany u tak małego pacjenta. Jak przekonują lekarze, do tej pory światowa medycyna opisała zaledwie kilka takich przypadków.

O problemach małego Maksa lekarze z GCZD wiedzieli już w czasie jego życia płodowego. Dziecko było diagnozowane przez kardiologa Panią dr hab. n. med. Agatę Włoch, która rozpoznała całkowity blok przedsionkowo-komorowy, będący przyczyną słabego rozwoju płodu. Mały Maksymilian przyszedł na świat w 34 tygodniu życia z wagą 1560 gramów.

Całe dotychczasowe życie spędził w szpitalu, gdyż zaraz po urodzeniu trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Plan leczenia dziecka został ustalony w trakcie konsylium złożonego z zespołu kardiochirurgów pod kierownictwem Pana dr n. med. Jacka Pająka, kardiologów pod kierownictwem Pana prof. dr hab. n. med. Lesława Szydłowskiego i neonatologów pod kierownictwem Pani dr hab. n. med. Iwony Maruniak-Chudek. Początkowo lekarze podjęli próbę leczenia
farmakologicznego, jednakże wobec jej niepowodzenia i ubytku masy ciała dziecka, wywołanej niewydolnością krążeniową, zdecydowano o implantacji rozrusznika. Zabieg został przeprowadzony 23 marca br. przez lek. med. Michała Buczyńskiego z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej GCZD, w trzecim tygodniu życia Maksa. Ku wielkiej uciesze lekarzy i rodziców zakończył się ogromnym sukcesem, tym bardziej, że obyło się bez jakichkolwiek powikłań.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]