Niemal pół tysiąca osób  odwiedziło Bibliotekę Główna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ramach akcji „Noc Muzeów”.

Planując Noc Muzeów bibliotekarze chcieli zapoznać zwiedzających zarówno z historią budynku, jak również z jego obecnym stanem i wykorzystaniem zabytkowych wnętrz. Biblioteka Główna SUM mieści się obecnie w zabytkowym budynku, którego ciekawą przeszłość widać w wielu miejscach gmachu.

Budynek powstał w 1900 r. jako willa mieszkalna Hugo Grünfelda, który również był jej projektantem. W latach 30. XX w. gmach został przystosowany do potrzeb Państwowego Banku Rolnego, a w kilka lat później gruntownie przebudowany w stylu modernistycznym. W ciągu następnych lat budynek był użytkowany przez kolejne banki aż do 2001 r., kiedy to stał się własnością SUM (wówczas  Śląskiej Akademii Medycznej). Początkowo była to siedziba rektoratu Uczelni, a w roku 2012 do budynku przeniesiono Bibliotekę Główną. Podczas Nocy Muzeum wszyscy chętni mogli zajrzeć w miejsca, które na co dzień nie są udostępniane czytelnikom – podziemia budynku czy sejf.

Ponadto bibliotekarze przygotowali takie atrakcje, jak maraton czytelniczy w sejfie, wykłady i konkurs wiedzy o zdrowiu, wystawę niebanalnych książek oraz prezentację trójwymiarowego atlasu anatomii, które również cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]