W dniach 30.04-03.05.2015r. na jeziorze Niegocin odbyły się „Ogólnopolskie Regaty Uczelni Medycznych o Puchar Rektora SUM w Katowicach Przemysława Jałowieckiego”. Pomysłodawcą oraz organizatorem zawodów był Klub Uczelniany AZS naszej Uczelni. Zawody rozegrane został w ramach V edycji Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych i wskrzeszają dawną tradycję rywalizacji środowisk medycznych w tej dyscyplinie.

Pierwszy dzień zawodów rozpoczął się od intensywnych przygotowań jachtów. Załogi przez długi czas pracowały nad optymalnym trymem oraz otaklowaniem łodzi, nie obeszło się także bez wyciągnięcia ich na ląd i dokładnego umycia dna. Po zakończeniu przygotowań technicznych załogi na wodzie testowały możliwości jachtów oraz własne umiejętności. Po pierwszym dniu treningów przyszedł czas na regaty. W ceremonii otwarcia Mistrzostw wzięli udział: Pani Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, Kierownik Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu Dr. hab. n. o zdrowiu Ryszard Plinta oraz sędzia główny zawodów - Pan Jan Kurowicki. Po krótkiej odprawie technicznej zawodnicy wyszli na wodę.

Panujące tego dnia warunki pogodowe stanowiły spore wyzwanie dla wszystkich zawodników. Słonecznej pogodzie towarzyszył bardzo silny wiatr, w porywach sięgający nawet do 6 w skali Beauforta. Podarte żagle najlepiej świadczyły o sile podmuchów. Pomimo wymagających warunków udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi, a w ciągu pięciu godzin regat, nie miała miejsca ani jedna interwencja ratowników WOPR zabezpieczających trasę. Na zdecydowane prowadzenie w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej od początku wysunęła się reprezentacja Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsze miejsce wywalczyła załoga w składzie Grzegorz Ginter, Wojciech Malinowski, Jakub Sieprawski, która do końca regat nie oddała prowadzenia zdobytego w pierwszym starcie. Tuż za nimi na metę dopłynęła reprezentacja Białegostoku – załoga Artur Keller, Izabela Zieniewska, Michał Wiński. Trzecie miejsce także zajęła załoga z Krakowa - Paweł Tyszecki, Michał Starmach i Michał Wdowik. Nasza reprezentacja zdobyła 4 miejsce i stanęła obok podium.

W ostatecznej klasyfikacji Uczelni zwyciężył Uniwersytet Jagielloński, tym samym zdobywając puchar Rektora. Drugie miejsce przypadło zawodnikom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, trzecie miejsce zajęła reprezentacja Białegostoku.

Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zawodach.

Maciej Wroński
Prezes KU AZS SUM