Nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL ukazała się publikacja Vademecum medycyny wewnętrznej pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Jana Duławy - Prorektora ds. Nauki SUM i kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM. Książka  jest dziełem kilkudziesięciu autorów, z których zdecydowana większość związana jest ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Vademecum

Vademecum medycyny wewnętrznej to oryginalna publikacja, niezbędna w każdym gabinecie lekarza internisty, medycyny rodzinnej i pediatry. To 1500 najlepszych stron dla lekarza praktyka. Rzetelna wiedza, przejrzysty układ i szybki dostęp do informacji. Vademecum zostało  przygotowane przez doświadczonych specjalistów.  Przeznaczone jest głównie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pracujących w lecznictwie ambulatoryjnym, z pewnością jednak sięgną po nią również lekarze pracujący w szpitalach. Dla innych zainteresowanych czytelników książka może być źródłem wiedzy na tematy ogólnomedyczne.

Celem Vademecum jest dostarczenie w możliwie przystępny i zwięzły sposób wskazówek dotyczących: diagnostyki różnicowej najczęstszych objawów chorobowych, ogólnych zasad interpretacji wyników badań laboratoryjnych, profilaktyki, rozpoznania i leczenia najczęstszych chorób spotykanych w praktyce ambulatoryjnej oraz na oddziale internistycznym i geriatrycznym, zasad reanimacji i intensywnej terapii, konsultacji internistycznych na oddziałach zabiegowych, zasad dietetyki, odrębności rozpoznawania i leczenia chorób u osób w zaawansowanym wieku, opieki paliatywnej i hospicyjnej, farmakologii klinicznej, podstawowych zabiegów wykonywanych na oddziałach internistycznych i geriatrycznych, czy zasad epidemiologii.

/źródło opisu: http://www.wydawnictwopzwl.pl/

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]