24 kwietnia odbyła się II Śląska Konferencja Medyczno-Prawna zorganizowana przez Samorządy Doktorantów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego wraz z Naczelną Radą Adwokacką oraz Śląską Izbą Lekarską w Katowicach. W konferencji wzięli udział światowej klasy prelegenci, doświadczeni specjaliści oraz młodzi adepci sztuki medycznej i prawniczej.

Tematyka obejmowała aktualne problemy z pogranicza medycyny i prawa. Celem tegorocznego spotkania było zaprezentowanie stanowisk i wymiana poglądów reprezentantów świata medycyny i prawa m.in. w zakresie opiniowania w sprawach błędów medycznych, etyki w zawodzie lekarza i adwokata, a także transplantologii oraz problematyki z zakresu różnicowania płci z punktu widzenia lekarza i prawnika oraz finansowania świadczeń medycznych.

Konferencję rozpoczęły wystąpienia JM Rektora SUM prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka, Prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej dr Jacka Kozakiewicza i Wicedziekana Okręgowej Rady Adwokackiej  adw. Grzegorza Kopcia.

Następnie JM Rektor SUM prof. Przemysław Jałowiecki powitał gościa specjalnego konferencji – prof. dr hab. n. med. Władysława Nasiłowskiego – nestora śląskiej medycyny sądowej i doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który w tym roku obchodzi jubileusz 90-tych urodzin. Składając Profesorowi życzenia w imieniu całej społeczności akademickiej, JM Rektor podkreślił ogromny wkład  Profesora w wykształcenie i wychowanie wielu pokoleń lekarzy, dla których stał się niekwestionowanym autorytetem.

Po krótkiej uroczystości rozpoczęła się główna część konferencji poprowadzona przez Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Krystynę Olczyk oraz Przewodniczącego  Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Romana Kusza.

Wykład inauguracyjny wygłosił Profesor Piotr Kruszyński, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert specjalizujący się w postępowaniu karnym.

Spojrzenie prawnika i medyka sądowego na dowód opinii biegłego lekarza w sprawach błędu medycznego  przedstawili  prof. dr hab. Kazimierz Zgryzek -  kierownik Katedry Prawa Karnego i Procesowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i  dr hab. n. med. Czesław Chowaniec - kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej   Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

O problemach prawno-medycznych w transplantologii dyskutowali : prof. dr hab. n. med. Marian Zembala - kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii, dr hab. n. med. Grzegorz Budziński - konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, dr hab. n. med. Teresa Nieszporek z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,  dr n. med. Jarosław Wilk - koordynator transplantacyjny, POLTRANSPLANT oraz dr hab. Tomasz Pietrzykowski; prof. nadzw. UŚ z Katedry Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Śląskiego. Moderatorem dyskusji był Prorektor ds. Nauki SUM prof. dr hab. n. med. Jan Duława.

Kolejny panel dyskusyjny dotyczył problemu zaburzenia różnicowania płci z medycznego i prawnego punktu widzenia.  Dyskusję poprowadziła  prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, konsultant wojewódzki w dziedzinie seksuologii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W dyskusji wzięli udział: dr hab. Magdalena Habdas; prof. nadzw.UŚ z Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Uniwersytetu Śląskiego, mec. Katarzyna Palka-Bartoszek - Sekretarz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, dr hab. n. med. Aneta Gawlik z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr hab. n. med.  Tomasz Koszutski - konsultant krajowy w dziedzinie urologii dziecięcej, dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol – Cop z Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr n. med. Grzegorz Kudela - konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii dziecięcej.

Wykład dotyczący etyki w zawodzie prawnika i lekarza przedstawili adw.  Roman Kusz- Przewodniczący Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej Naczelnej Rady Adwokackiej oraz dr hab. n. med. Jarosław Markowski - Przewodniczący Komisji ds. Etyki  Śląskiej Izby Lekarskiej.

Kolejny panel dyskusyjny dotyczył problemu odpowiedzialności podmiotów tworzących służbę zdrowia w związku z niedofinansowaniem działalności szpitali. Zagadnienia te, z punktu widzenia przedstawicieli podmiotów tworzących oraz zarządzających placówkami leczniczymi przedstawili: mgr Aleksandra Skowronek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, dr n. o zdrowiu Bernadeta Kuraszewska - Kanclerz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz dr n. med. Dariusz Jorg - Dyrektor Uniwersyteckiego  Centrum Okulistyki i Onkologii i Centralnego  Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Po części konferencyjnej odbyła się część praktyczna:  pokaz akcji ratunkowej,  warsztaty BLS z zakresu podstawowych czynności resuscytacyjnych prowadzone przez instruktorów American Heart Association, warsztaty z symulacji medycznej prowadzone przez trenerów symulacji CDISM, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku oraz prezentacja Katedry i Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej SUM.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]