Zakład Protetyki Stomatologicznej Katedry Protetyki i Materiałoznawstwa Stomatologicznego
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
uprzejmie zaprasza na kurs medyczny nt.

STANY ZAGROŻENIA ŻYCIA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM: PREWENCJA, ROZPOZNAWANIE I POSTĘPOWANIE

Jest to jednodniowy kurs doskonalący w formie wykładów wraz z warsztatami praktycznymi. Wykłady prowadzone będą przez wybitnych profesorów, specjalistów z dziedziny kardiologii, anestezjologii, intensywnej terapii oraz chorób wewnętrznych, dermatologii i alergologii. Kurs skierowany jest do praktykujących lekarzy stomatologów. Czas  trwania kursu: 8 godzin dydaktycznych.

Kierownictwo naukowe kursu:

• prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek
  • prof. dr hab. n. med. Jacek Kasperski

Kurs będzie miał charakter cykliczny, a pierwsza edycja odbędzie się 23.05.2015r. o godz. 9.00 w sali wykładowej Dziekanatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu pl. Traugutta 2 (IV piętro)

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (tel.32 282 79 17)

Informacje: dr n. med.  Aleksandra Czelakowska tel. 502 670 885

Koszt uczestnictwa w kursie: 500zł.
Wpłaty prosimy dokonywać na konto bankowe SUM: ING Bank Śląski S.A. O/Katowice nr: 40 1050 1214 1000 0007 0000 9103 do dnia 08.05.2015r.

Uczestnik szkolenia otrzymuje 8 punktów edukacyjnych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia  6 października 2004 r. w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów /Dz.U. Nr 231 poz. 2326.

Program kursu:

WYKŁAD

WYKŁADOWCA

• Wstrząs – definicja, podział, objawy, postępowanie
• Wybrane stany zagrożenia życia.
• Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym (analgosedacja, znieczulenie ogólne, monitorowany nadzór anestezjologiczny) – konieczne wyposażenie, zagrożenia.
• Jak bezpiecznie uśmierzać ostry ból po ekstrakcji zęba.
• Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne (BLS, ALS) – ćwiczenia na fantomach.

prof. dr hab. n. med. Hanna Misiołek
lek. Szymon Białka
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej w Zabrzu SUM
w Katowicach

• Pacjent ze wskazaniami do leczenia p-płytkowego/p-krzepliwego w gabinecie stomatologicznym.
Co powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do leczenia i czego wymagać od prowadzącego kardiologa?
• Profilaktyka antybiotykowa u chorych ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego leczonych stomatologicznie – komu, co i w jaki sposób?
• Wpływ chorób przyzębia na układ sercowo-naczyniowy.
• Zabiegi implantologiczne u chorych ze schorzeniami kardiologicznymi – zasady kwalifikacji.

prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior
dr n. med. Mateusz Tajstra
III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii w Zabrzu SUM
w Katowicach

• Nadwrażliwość na środki znieczulenia miejscowego.
Zaostrzenie astmy w gabinecie stomatologicznym.
Omówienie przypadków sugerujących alergię na środki stomatologiczne.
• Anafilaksja w praktyce lekarza stomatologa.

dr hab. n. med. Alicja Grzanka
dr hab. n. med. Radosław Gawlik