dr hab. Mirosław Markiewicz

Postanowieniem z dnia 17 lutego br., Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał tytuł naukowy profesora nauk medycznych dr hab. Mirosławowi Markiewiczowi.

Profesor jest pracownikiem Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Wydziału Lekarskiego SUM w Katowicach.

Od 1999 r. jest koordynatorem SUM jako ośrodka przeszczepowego akredytowanego w amerykańskim Narodowym Programie Dawców Szpiku (NMDP). Od 2004 r. kieruje odcinkiem allogenicznych transplantacji komórek krwiotwórczych, a od 2006 r. dodatkowo Pracownią Inżynierii Szpiku i Banku Komórek. Opracował założenia doskonalenia procedur przeszczepiania szpiku oraz komórek krwiotwórczych dla Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej – PolGRAFT. Wykonał pierwsze w Polsce udane przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego u chorych z nocną napadową hemoglobinurią.

Dorobek naukowy prof. M. Markiewicza obejmuje 76 publikacji: 63 prace oryginalne, 5 prac poglądowych, 2 prace kazuistyczne, 2 publikacje pełnotekstowe w suplementach czasopism, 3 rozdziały w podręcznikach („New advances in stem cell transplantation”, „Innovations in stem cell transplantation”,  „Podstawy hematologii. Podręcznik dla studentów”, red. S. Kyrcz-Krzemień, 2010). Jest autorem „Przewodnika dla pacjentów po transplantacji szpiku kostnego”, współzałożycielem i prezesem  zarządu Fundacji „Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku”.

( tekst na podstawie:  CDDMiF, autor biogramu: Joanna Miozga)

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]