Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz powołał nowych konsultantów krajowych, wśród których znalazło się dwóch pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W dziedzinie chirurgii dziecięcej nowym konsultantem krajowym został prof. dr hab. n. med. Janusz Bohosiewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego SUM w Katowicach.

Główne kierunki prowadzonych przez Pana Profesora badań to: chirurgia noworodka i niemowlęcia (rozpoznawanie i leczenie wad wrodzonych i chorób zapoczątkowane pracami dotyczącymi leczenia wad przewodu pokarmowego, powłok brzusznych, układu moczowego i zaburzeń funkcji jelit), traumatologia dziecięca, choroba Hirschsprunga i wiele innych.

W 1999 r. przebywał jako  profesor wizytujący na Uniwersytecie w Richmond -  po powrocie jako pierwszy w Polsce wprowadził nową, opartą na całkowicie innych zasadach metodę operacji klatki piersiowej lejkowatej.

Konsultantem krajowym w dziedzinie neurologii dziecięcej została dr hab. n. med.Ewa Emich-Widera, kierownik Kliniki Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego Wydział Lekarskiego SUM w Katowicach. Szczególne zainteresowania Pani Docent to: padaczka wieku rozwojowego i zaburzenia neurorozwojowe, zwłaszcza zaburzenia postrzegania i reagowania na bodźce środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]