Prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek został uhonorowany nagrodą im. Sandora Koranyiego, przyznawaną przez Węgierskie Towarzystwo Nefrologiczne. Nagroda ta, fundowana od 1992 r., upamiętnia postać wybitnego węgierskiego internisty i nefrologa Sandora Koranyiego,  który jako pierwszy wykorzystał metody fizykochemiczne do oceny funkcji nerek.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek jest  kierownikiem Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezydentem Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego ERA-EDTA, którego wcześniej był sekretarzem i skarbnikiem, a także członkiem wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. Jest autorem ponad 600 prac naukowych i ponad 100 rozdziałów książek oraz  współredaktorem 20 książek w dziedzinie nefrologii i hipertensjologii. Doctor honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa w Budapeszcie.

Nagroda i medal Koranyiego są przyznawane ekspertom  zasłużonym  dla rozwoju węgierskiej nefrologii. Wśród laureatów są m.in. prof. Richet, prof. Mallick, prof. Massry, prof. Ritz, prof.  Eknoyan, prof. Kopple czy ostatnio prof. London oraz prof. Fine.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]