Centrum Dydaktyczne WFzOML

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pełniące funkcję Instytucji Pośredniczącej w ramach Działania 13.1 Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego XIII Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, podjęło decyzję o dofinansowaniu projektu SUM pt. „Centrum Dydaktyczne Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej SUM”  w wysokości 26 589 713,70 zł.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach złożył wniosek o dofinansowanie projektu w ramach POIŚ w 2012 r. Z uwagi na fakt, iż projekty prezentujące wysoki stopień gotowości do realizacji miały większe szanse na otrzymanie dofinansowania, władze Uczelni podjęły decyzję o rozpoczęciu prac inwestycyjnych. Na ten cel SUM przeznaczył ze środków własnych niecałe 11 mln zł.

Budynek Centrum Dydaktycznego został  dobudowany do istniejącego budynku Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu przy ul. Jagiellońskiej 4 i wyposażony w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Zakupiono m.in. ekrany LED, tablicę interaktywną, rzutnik bezprzewodowy, kamery do monitoringu, szafy, stoły i szafki laboratoryjne, digestoria.

Otrzymane dofinansowanie pozwoli nie tylko na refundację dotychczas poniesionych przez Uczelnię kosztów, ale także na zakup całości planowanego wyposażenia.  Mieszczące się w budynku laboratoria specjalistyczne zostaną zaopatrzone w najnowocześniejszą aparaturę i narzędzia ICT (Information and Communications Technology), w tym tablety, systemy pulpitów dotykowych, ekranów LED, kamer do monitoringu edukacyjnego. Multimedialna sala seminaryjna umożliwi prowadzenie zajęć z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu ICT, w tym m.in. systemu wideokonferencyjnego umożliwiającego przeprowadzanie międzynarodowych lub międzyuczelnianych telekonferencji naukowych, podczas których studenci będą mogli prezentować wyniki swoich badań. Zajęcia będą prowadzone w pomieszczeniach o wysokim standardzie z wykorzystaniem nowoczesnej infrastruktury ICT.  Realizacja inwestycji przyczyni się do znacznego unowocześnienia bazy dydaktycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i spowoduje wzrost jakości procesu kształcenia na poszczególnych kierunkach zgodnie z europejskimi standardami.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]