Każdego roku, tuż przed Bożym Narodzeniem, w gmachu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na uroczystej Charytatywnej Gali Świątecznej spotykają się ludzie dobrej woli. Ludzie o wielkim sercu, którym los chorych dzieci nie jest obojętny.

Tegoroczna gala odbyła się 10 grudnia 2014 roku o godzinie 17.00. W auli im. prof. Zahorskiego zgromadzili się przedstawicie władz i pracownicy Uczelni, goście honorowi, studenci i sympatycy projektu. Na gali obecni byli: JM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki - Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik - Prorektor ds. Studiów i Studentów, prof. dr hab. n. med. Jan Zejda - Dziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Jerzy Wojnar -Prodziekan ds. Studenckich, dr hab. n. med. Marek Waluga -Prodziekan ds. Programu Anglojęzycznego, prof. dr hab. n. med. Gayane Martirosian, dr hab. n. o zdrowiu Ryszard Plinta, dr n. med. Magdalena Larysz-Brysz.

Gala rozpoczęła się od wokalnego występu Macieja Paździora – artysty, malarza i poety, występującego w towarzystwie skrzypiec w wykonaniu Dawida Kawy. Następnie goście usłyszeli historię projektu i kilka minut później zostali zaproszeni do obejrzenia fotoreportażu, który dokumentował przebieg zeszłorocznych wizyt w szpitalach. Galę poprowadzili Agnieszka Jarosińska i Mateusz Jankowski.

Głównym punktem programu była aukcja przedmiotów ofiarowanych przez pracowników uczelni. Wykładowcy, którzy co roku zaskakują swoją kreatywnością i tym razem nie zawiedli - wprost zasypali organizatorów podarkami. Licytacji zostało poddanych około 60 przedmiotów. W tym roku, dzięki naszym darczyńcom, aukcja zamieniła się w prawdziwą galerię sztuki. Licytowano liczne obrazy, niezliczoną ilości książek medycznych, albumów, atlasów, ozdób świątecznych, pamiątek z podróży oraz bombki ozdobione własnoręcznie przez panów dziekanów oraz profesorów. Po niezwykle emocjonującej licytacji odbył się finał losowania nagród.

W trakcie licytacji zebrano 5 300 złotych.
Kwota ta w całości przeznaczona zostanie na zakup świątecznych prezentów dla chorych dzieci.

Charytatywna Gala Świąteczna odbywa się w ramach ogólnopolskiego projektu „Miś pod szpitalną choinkę”, który jest realizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland od 2002 roku. W grudniu oddziały pediatryczne śląskich szpitali odwiedza święty Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Studenci medycyny w strojach aniołów, diabłów, elfów i skrzatów przynoszą dzieciom nie tylko prezenty – pluszowe maskotki, zabawki i słodycze, ale też namiastkę Świąt. Wizyty te są pełne radosnej atmosfery, ponieważ głównym założeniem projektu jest okazanie szczególnej troski dzieciom spędzającym ten niezwykły czas w szpitalu. W ubiegłym roku studenci odwiedzili ponad 640 dzieci z 8 szpitali i jednego hospicjum.

/ Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Śląsk/

[Przesłano przez: Agata kalafarska]