Razowe bułeczki, kolorowe naleśniki, sałatki i ciastka – to tylko część dań jakie przygotowali samodzielnie pierwszoklasiści jednej z zabrzańskich podstawówek podczas warsztatów zorganizowanych przez Katedrę Dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach 9-10 grudnia.

Pod czujnym okiem profesjonalistów dzieci zgłębiały  tajniki prawidłowego przygotowania posiłków. Uczniowie dostali do dyspozycji profesjonalnie wyposażoną kuchnię, w której na co dzień zajęcia odbywają  studenci dietetyki. Nad przygotowaniem potraw czuwał szef kuchni  Hotelu Rezydencja – partnera programu oraz specjaliści z zakresu dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Dzieci samodzielnie przygotowały  zdrowe i pożywne potrawy, od prostych śniadań po dania obiadowe. Upiekły między innymi bułki na mące razowej z bardzo zdrowymi dodatkami: orzechami, suszoną żurawiną i pestkami z dyni. Wszystko bez dodatku soli i białego cukru” - podkreśla Mariusz Malinowski, szef kuchni w Hotelu Rezydencja w Piekarach Śląskich.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jak komponować pełnowartościowe posiłki i nauczyły zasad zdrowego odżywiania. Akcja odbywała się pod hasłem „kolorowo znaczy zdrowo”.

„Bogactwo barw na talerzu, pochodzących głównie z warzyw i owoców, to gwarancja, że młody organizm otrzymuje potrzebne składniki mineralne, witaminy i błonnik. Bardzo ważne jest by dzieci od najmłodszych lat poznawały nowe smaki, by zobaczyły, że ze zdrowych produktów można stworzyć smaczne i ładnie wyglądające posiłki. To zaprocentuje w przyszłości.”  - przekonuje Gabriela Wanat z Katedry Dietetyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Pierwszy dzień warsztatów poświęcony był na naukę przygotowania posiłków. Drugiego dnia, poprzez gry i zabawy edukacyjne, dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania.

Według różnych badań od 15% do nawet 30% polskich dzieci w wieku dojrzewania ma nadwagę lub jest otyłych. W dużej mierze jest to efektem nieprawidłowego odżywiania w tym  m.in.  pomijania posiłków i/lub  nieregularnego ich spożywania, konsumpcji niezdrowych przekąsek, znacznych ilości słodyczy i napojów słodzonych oraz niewystarczającego spożycia warzyw i owoców.

Zdjęcia:
mgr Agnieszka Białek-Dratwa