Dnia 6 grudnia 2014 r. w Centrum Dydaktycznym Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach przy ul. Medyków 12C, odbyło się spotkanie naukowe pt. „Ćwiczenia indywidualne i ogólnousprawniające w Zespole Turnera”.

W spotkaniu wzięły udział kobiety z Zespołem Turnera, pozostające pod opieką Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i prowadzone przez dr hab. n. med. Anetę Gawlik.

Celem spotkania było podsumowanie indywidualnych wyników oceny funkcjonalnej kobiet z Zespołem Turnera, która została przeprowadzona w roku 2014 przez pracowników Zakładu Fizjoterapii i Zakładu Rehabilitacji Leczniczej Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM w Katowicach oraz zaprogramowanie w oparciu o ich wyniki programu indywidualnych ćwiczeń usprawniających.

Spotkanie zostało zorganizowane pod patronatem Kierownika Katedry Fizjoterapii dr hab. n. o zdrowiu Ryszarda Plinty z inicjatywy Kierownika Zakładu Fizjoterapii dr n. k.f. Andrzeja Szopy.

Spotkanie rozpoczęły dwa wykłady na temat przeprowadzonych u dziewcząt i kobiet z Zespołem Turnera badań funkcjonalnych, pt. „Diagnostyka zaburzeń narządu ruchu w Zespole Turnera” oraz „Zaburzenia narządu ruchu w Zespole Turnera”.

Główną częścią spotkania były indywidualne konsultacje fizjoterapeutyczne oraz instruktaże ćwiczeń usprawniających, poprowadzone przez pracowników Katedry Fizjoterapii wraz ze studentami Kół Naukowych: Fizjoterapii i Neurorehabilitacji,

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby konsultacje oraz warsztaty przebiegały w bardzo miłej atmosferze, czego najlepszym potwierdzeniem były szczere uśmiechy zadowolonych pacjentek, które wychodząc już po zakończeniu pytały na kiedy planowane jest następne tego typu spotkanie.

/ Katedra Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM/

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]