Prof. Mieczysław Krauze, znany i ceniony pediatra, wieloletni pracownik SUM skończył 90 lat.

6 grudnia Profesor był Gościem Specjalnym Konferencji „ IV Katowickie Spotkanie Kliniczne Pediatrów i Alergologów”, odbywającej się w auli im. prof. W. Zahorskiego w Katowicach-Ligocie. W imieniu Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, JM Rektora i wszystkich pracowników SUM, życzenia z okazji urodzin złożyła Panu Profesorowi Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik. JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki skierował również list do Pana prof. Mieczysława Krauzego ze słowami uznania za wieloletnią pracę.

„Jest Pan naocznym świadkiem niebywałego postępu w medycynie, a przede wszystkim „ojcem” neurologii dziecięcej na Śląsku, przez co życie Pana Profesora stało się skarbnicą wiedzy i doświadczeń dla kilku pokoleń studentów oraz młodych pracowników nauki. Wierzę, że liczne grono Pańskich współpracowników i wychowanków przez wiele jeszcze lat będzie mogło czerpać z niej obficie.”

Prof. Mieczysław Krauze był autorem programu budowy Instytutu Pediatrii w Katowicach Ligocie.
W latach 1989-1996 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Pediatrii w Budowie - przekształconego w Śląskie  Centrum Zdrowia Dziecka i Matki - Szpital Kliniczny nr 6.

Zainteresowania naukowo-badawcze Profesora koncentrowały się m.in. na: schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego u dzieci, chorobach zapalnych i zwyrodnieniowych mózgu, wczesnej diagnostyce nadciśnienia śródczaszkowego u niemowląt, wczesnej diagnostyce i rehabilitacji mózgowego porażenia dziecięcego, wpływie skażeń przemysłowych na zdrowie dzieci w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

Jest autorem 11 i współautorem 136 prac naukowych ogłoszonych w czasopismach polskich oraz współautorem 10 prac opublikowanych w czasopismach zagranicznych. Wspólnie z J. Nowotnym jest autorem opracowania monograficznego Rehabilitacja lecznicza dzieci z chorobami układu nerwowego oraz rozdziału Ostre i przewlekłe wylewy podtwardówkowe w podręczniku Neurologia dziecięca pod red. J. Czochańskiej.

Był m.in.: członkiem Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, konsultantem wojewódzkim  ds. pediatrii, dziekanem Wydziału Lekarskiego ŚAM (1969-1972).

Na podst. Centrum Dokumentacji Dziejów Medycyny i Farmacji Górnego Śląska

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]