Umowy

Jak corocznie, po otrzymaniu informacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wysokości przyznanych dotacji na utrzymanie potencjału badawczego oraz na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane, służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich, Wydziałowe Komisje ds. Nauki na podstawie rankingu osiągnięć naukowych, jak również na podstawie zasadności merytorycznej złożonego wniosku, dokonują podziału środków finansowych na wnioskowane w roku poprzednim zadania badawcze.

Finansowanie

Corocznie, kierownicy jednostek organizacyjnych, młodzi naukowcy* oraz doktoranci** mogą wnioskować o finansowanie zadań związanych z prowadzeniem badań naukowych w trybie określonym w Zasadach wnioskowania i podziału dotacji na finansowanie działalności statutowej polegającej na prowadzeniu badań naukowych w ramach prac statutowych oraz zadań z nimi związanych, służących utrzymaniu potencjału badawczego jednostek organizacyjnych oraz rozwojowi młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich w jednostkach naukowych (Wydziałach) Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (tekst jednolity stanowi załącznik do Uchwały Senatu SUM Nr 93/2017).

Prezentacja

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  i Politechniki Śląskiej opracowali pierwszy w Polsce algorytm do oceny ryzyka złamań związanego z rozwojem osteoporozy. To efekt kilkuletnich badań prowadzonych na grupie kobiet po 55 roku życia z terenu powiatu raciborskiego.

Przedłużenie finansowania umów

Przypominamy, że zgodnie z zapisem § 1 ust. 4 umów o realizację  pracy statutowej, pracy naukowo-badawczej przez doktoranta oraz pracy naukowo-badawczej przez młodego naukowca, okres finansowania umów zawartych w 2017 roku „ulega przedłużeniu z mocy prawa na czas określony do dnia 31.10.2018 r., pod warunkiem złożenia pisemnego wniosku Wykonawcy skierowanego do Prorektora ds. Nauki najpóźniej do dnia 30.11.2017 r.”

W dniach 6-7 października 2017 w Ustroniu odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Rehabilitacja w XXI wieku - starzenie się i życie”. Konferencja została zorganizowana przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uzdrowisko Ustroń, Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc oraz Uniwersytet "G.d'Annunzio" Chieti-Pescara we Włoszech w ramach Międzynarodowej Akademii Biofilii w Rehabilitacji (International Biophilia Rehabilitation Academy). Przewodniczącymi Komitetu Organizacyjnego byli dr hab. Aleksandra Żebrowska oraz dr hab. n. med. Dariusz Jastrzębski, a przewodniczącym Komitetu Naukowego dr hab. n. med.  Jacek Durmała.

SUM © 2016-2018