Seminarium

3 lipca 2017 r. Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu  zorganizowała I Seminarium Ogólnoakademickie „Metody fizykochemiczne w badaniach naukowych”. Seminarium zostało objęte Patronatem Honorowym Pani Prof. dr hab. n. med. Joanny Lewin-Kowalik – Prorektor ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Logo ministerstwa

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach jako jedyna Uczelnia medyczna w Polsce otrzymał pozytywną ocenę aż trzech wniosków złożonych w ramach I edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”.

PAU

W poniedziałek 26 czerwca 2017 roku , o godz. 17.00 w Sali Audytoryjnej II ( parter ) w budynku Instytutu Fizyki , ul. Uniwersytecka 4, odbędzie się wykład w ramach „Cyklu Międzywydziałowych Wykładów z zakresu Nauk Przyrodniczych”, organizowanych przez Komisję Nauk Przyrodniczych, Stacji Naukowej PAU w Katowicach.

Fundusze EU

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu pt.: „Warsztaty kulinarno-edukacyjne „Kolorowo znaczy zdrowo”, w kwocie 113 121,12 zł.

Projekty

W przypadku powstania wyników badań, które mogą stanowić projekt wynalazczy, w ramach:

• a) realizacji obowiązków polegających na świadczeniu pracy noszącej znamiona pracy twórczej przez pracownika Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • b) umowy zawartej pomiędzy Uczelnią a studentem, doktorantem,
  • c) umowy zawartej z inną osobą nie pozostającą z Uczelnią w stosunku pracy,

Twórcy rozwiązania zobowiązani są do przekazywania w tym zakresie pisemnej informacji JM Rektorowi SUM.

Dokumentem zgłoszeniowym jest Formularz zgłoszeń projektów wynalazczych, którego wzór stanowi załącznik Nr 1 do Zarządzenia JM Rektora SUM Nr 57/2017 z dnia 04.05.2017 r.). Podpisany formularz można przesłać pocztą tradycyjną na adres Działu ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej SUM, ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice.

Należy zwrócić uwagę, że ochronie podlegają jedynie konkretne rozwiązania - plany, ogólne koncepcje nie podlegają ochronie. Wiele pomocnych informacji w tym zakresie znajdą Państwo na stronie Urzędu Patentowego RP (UPRP): www.uprp.pl, lub w Poradniku wynalazcy. Procedury zgłoszeniowe w systemie krajowym, europejskim, międzynarodowym; Wydanie II uzupełnione; pod redakcją Andrzeja Pyrża, udostępnionym przez UP RP na stronie:

Zabezpieczenie ochrony intelektualnej wymaga od Twórcy:

1. zachowania poufności,
  2. przekazania Uczelni wszystkich posiadanych przez niego informacji, utworów wraz z własnością nośników, na których utwory te utrwalono, i doświadczeń technicznych potrzebnych do komercjalizacji,
  3. powstrzymania się od prowadzenia jakichkolwiek działań zmierzających do wdrażania wyników,
  4. współdziałania w procesie komercjalizacji, w tym w postępowaniach zmierzających do uzyskania praw wyłącznych

– nie dłużej niż przez okres przysługiwania praw Uczelni.

Ponadto, Uczelnia zapewnia możliwość skorzystania z usług rzecznika patentowego. Rzecznik patentowy będzie prowadził dalszą procedurę przed UP RP (lub innym właściwym urzędem), w tym przygotuje w porozumieniu z Twórcami dokumentację zgłoszeniową. Po ustaleniu ostatecznego kształtu dokumentacji zgłoszeniowej, rzecznik dokona zgłoszenia projektu wynalazczego w Urzędzie Patentowym.

Jeżeli Urząd uzna, iż zgłoszone rozwiązanie zasługuje na udzielenie patentu, ochrona wynalazku ma moc obowiązującą od dnia zgłoszenia.

Dane rozwiązanie nie może zostać ujawnione przed zgłoszeniem, zarówno w akademickim, czy branżowym środowisku, na wystawach, w ofertach handlowych, prezentacjach, czy prasie.

Obsługę administracyjną w zakresie zgłoszeń projektów wynalazczych zapewnia Dział ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej z podległością merytoryczną do Prorektora ds. Nauki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 208-35-40).

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański
Prorektor ds. Nauki SUM w Katowicach