Logo targów

Prof. Aleksander Sieroń, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach został laureatem najważniejszej nagrody  zakończonych w sobotę (15 listopada)  63. Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2014 – Grand Prix jury Innova 2014 za najlepszy europejski wynalazek.

Prof. Aleksander Sieroń zaprezentował w Brukseli nowatorskie urządzenie   OXYBARIA S – służące do jednoczasowej hyperbarii tlenowej i ozonoterapii.

Oxybaria S to unikalne, do tej pory nigdy nie zastosowane, połączenie jednoczasowego działania tlenu o podwyższonym ciśnieniu i ozonu na otwartą, zwłaszcza przewlekłą ranę. Umożliwia to uzyskanie  zwiększonego stężenia tlenu w tkance czyli lepsze gojenie przy równoczesnym wykorzystaniu bakteriobójczego działania ozonu, co sprzyja utrzymaniu czystości bakteriologicznej rany, czyli  także wpływa na jej lepsze gojenie.

Klasyczne leczenie hiperbaryczne ran przewlekłych stosowane w komorze hiperbarycznej wymaga inwestycji w dużą komorę rzędu 5 mln złotych. Koszt Oxybarii S to 50 tys. zł, co oznacza, że zakup aparatury jest  bardziej dostępny dla szpitali, przychodni, prywatnych praktyk lekarskich czy lekarzy praktykujących ogólnie.

Niewielka waga oraz mobilność aparatury umożliwiają jej zastosowanie także w warunkach leczenia domowego, w domach opieki oraz w wielospecjalistycznych szpitalach obejmujących zwłaszcza oddziały angiologii, diabetologii, chorób wewnętrznych oraz geriatrię.

Szacuje się, że liczba chorych w Polsce z ranami przewlekłymi, obejmująca  pacjentów ze stopą cukrzycową, odleżynami oraz tzw. owrzodzeniami goleni (podudzi), to blisko pół miliona osób. W Europie chorych z tego powodu jest od 3 mln do 5 mln. Każde zmniejszenie liczby amputacji kończyn dolnych jest ważne i ten wynalazek może mieć na tę liczbę istotny wpływ.

Za swoje nowatorskie urządzenie prof. Aleksander Sieroń został również nagrodzony Złotym Medalem Ministra Edukacji Narodowej Rumunii oraz Złotym Medalem z wyróżnieniem, grupy jurorów wystawy Brussels Eureka 2014.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]