Corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny- Fredericka Bantinga, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day).

Podobnie jak w poprzednich latach, w obchody włączył się śląski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Tegoroczną edycję World Diabetes Day  zaplanowano z niespotykanym dotychczas rozmachem.

Cukrzyca jest chorobą, z którą może zetknąć się każdy – czy to jako pacjent, członek rodziny kogoś cierpiącego na cukrzycę czy świadek zasłabnięcia osoby chorej na ulicy. Dlatego chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby osób w każdym wieku. - tłumaczy Gniewko Więckiewicz ze śląskiego oddziału IFMSA-Poland.

Z myślą o najmłodszych studenci przygotowali m.in. konkursy plastyczne w przedszkolach. Oprócz tego odbędzie się również konkurs internetowy na najciekawsze zdjęcie osoby ubranej na niebiesko, a także warsztaty diabetologiczne  dla studentów medycyny. Dodatkowo między 10 a 16 listopada część restauracji na terenie śląskich miast będzie dołączać do zamówień ulotki z informacjami na temat cukrzycy oraz serwetki z logo WDD (World Diabetes Day).

14 listopada o godz. 17.00 na dworcu autobusowym w Tarnowskich Górach studenci zorganizują flash mob, mający na celu zwrócenie uwagi na problematykę cukrzycy. Wieczorem (o godz. 19.00) katowicki Spodek i   gliwicka Radiostacja, podobnie jak tysiące innych budynków na całym świecie, zostaną podświetlone na niebiesko. Jest to kolor symbolizujący World Diabetes Day.

Dzień później odbędzie się ogólnopolska akcja IFMSA-Poland zorganizowana w centrach handlowych, podczas której członkowie Stowarzyszenie będą przeprowadzać badania profilaktyczne oraz udzielać informacji na temat cukrzycy. Na Śląsku akcja odbędzie się w CH Platan w Zabrzu i CH 3 Stawy w Katowicach w godz. 10.00-18.00. Po otrzymaniu wyników badań, każda osoba zostanie skierowana do punktu edukacyjnego wyposażonego w materiały informacyjne  dotyczące norm wysokości glikemii, ciśnienia tętniczego oraz ulotki na temat zdrowego odżywiania oraz zalecanej aktywności fizycznej.

Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że bardzo wielu przyczynom  cukrzycy, takim jak zła dieta, brak ruchu czy otyłość, jesteśmy w stanie zapobiegać - podkreśla  Gniewko Więckiewicz - Bardzo ważną sprawą jest też szybkie rozpoznanie choroby. Staramy się wyczulić pacjentów na konieczność wczesnego zgłaszania się do lekarza, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozwoju niebezpiecznych powikłań.

Cukrzyca stanowi obecnie jedną z najczęstszych niezakaźnych chorób na świecie. Co 10 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Według statystyk Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) choruje już 382 mln osób, a do 2035 roku liczba ta może wzrosnąć do 592 mln. W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 3 mln osób.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]