Szanowni Państwo, Koledzy i Koleżanki,
Kierownicy Klinik i Ordynatorzy Oddziałów Kardiochirurgii,
Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej

Z przyjemnością zapraszam Państwa do udziału w X Międzynarodowych Warsztatach Kardiochirurgicznych i Endowaskularnych”CardioVascular team – postępy w diagnostyce i terapii”, które odbędą się 6-7 listopada 2014 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Warsztaty te mają już dobrą tradycję, wpisując się w system kursów kształcenia podyplomowego organizowanych dla specjalistów z kardiochirurgii, rezydentów oraz współpracujących z nami chirurgów naczyniowych i endowaskularnych, jak i anestezjologów.

Celem tegorocznych warsztatów jest dzielenie się doświadczeniem przez ekspertów z kraju i zagranicy w zakresie strategii postępowania i operacyjnego leczenia rozległych tętniaków łuku aorty i aorty piersiowo-brzusznej. To właśnie ta grupa chorych włącznie z chorymi z Zespołem Marfana stanowi nadal zbyt wielki problem w wielu polskich ośrodkach kardiochirurgicznych i naczyniowych. Jestem przekonany, że podobnie jak w latach ubiegłych, warsztaty mające długą i dobrą tradycję, przysłużą się dalszemu rozwojowi kardiochirurgii w Polsce.

Program warsztatów (w załączeniu), zawiera istotne elementy postępu w zakresie leczenia rozległych tętniaków łuku aorty i aorty piersiowo-brzusznej, rekomendacje nowych wytycznych ESC/EACTS, a także wymianę doświadczeń w zakresie leczenia i prowadzenia chorych po zabiegach kardiochirurgicznych, endowaskularnych w tej trudnej grupy chorych.

Zgłoszenia proszę przesyłać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dodatkowych informacji udziela p. Urszula Pielka, sekretariat Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 32 / 373 38 64). Serdecznie zapraszam!

Prof. dr hab.n.med. Marian Zembala
Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii