Wręczenie nagrody

23 października 2014 r. w Warszawie odbyła się Gala wieńcząca pierwszy dzień X Forum Rynku Zdrowia, podczas której już po raz dziewiąty wręczono Portrety Polskiej Medycyny.

Laureatem w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia 2014 został zespół lekarzy Oddziału Kardiochirurgii SPSK  Nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskiego Centrum Medycznego  im. prof. Leszka Gieca w składzie: prof. Marek Deja, dr Magdalena Mizia, dr Marcin Malinowski, dr Wojciech Kruczak. Zespół lekarzy Oddziału Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu przeprowadził 14 lipca 2014 roku operację naprawy zastawki mitralnej w bijącym sercu. Nowatorski zabieg polegał na wszczepieniu pacjentowi, cierpiącemu na niewydolność serca i towarzyszącą jej wadę zastawki mitralnej, specjalnego implantu - silikonowej opaski systemu BACE, oplatającej serce. Była to pierwsza implementacja systemu BACE w Polsce.

W  kategorii Podmioty Niepubliczne laureatem została firma Enterprise Investors, jeden z ważniejszych inwestorów finansowych na polskim rynku medycznym. W ostatnim czasie Enterprise Investors inwestuje poważne środki m.in. w sieć ośrodków diagnostyki onkologicznej, a także centra radioterapii, w tym  nowoczesny ośrodek radioterapii, który działa na terenie Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

[Przesłano przez: Agata Kalfarska]