W dniach 24–25 października br. w Auli A3 im. Prof. Witolda Zahorskiego odbyła się XI Konferencja „Profilaktyka w Medycynie”, zorganizowana przez Wydział Nauk o Zdrowiu  SUM pod Honorowym Patronatem JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Przewodniczącym Komitetu Naukowego i Organizacyjnego był prof. dr hab. Zbigniew Gąsior, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w Katowicach-Ochojcu.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Jego Magnificencja Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – prof. Przemysław Jałowiecki, Prorektor ds. Nauki prof. Jan Duława, Prorektor ds. Studiów  i Studentów prof. Joanna Lewin-Kowalik, Prorektor ds. Klinicznych dr hab. Damian Czyżewski, Kanclerz SUM dr Bernadeta Kuraszewska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Violetta Skrzypulec-Plinta oraz prodziekani WNoZ prof. Czesław Marcisz i dr hab. Lesław Niebrój,  Prodziekani Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. Jerzy Wojnar i prof. Andrzej Witek, Prodziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu dr hab. Jacek Kasperski, Kierownik Dziekanatu WNoZ mgr Maria Jachimczak oraz goście: Dyrektor Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Ireneusz Ryszkiel, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz oraz przedstawiciel Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych  w Katowicach.

Uroczystość otworzył prof. Zbigniew Gąsior przedstawiając rolę profilaktyki w zmniejszeniu zachorowalności i chorobowości w społeczeństwie. Oficjalnego otwarcia Konferencji dokonał JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysław Jałowiecki.

Konferencja poświęcona była zagadnieniom profilaktyki pierwotnej i wtórnej schorzeń z różnych dziedzin medycyny. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jan Duława. W czasie 5 Sesji wygłoszono 31 referatów. W pierwszym dniu Konferencji odbyła się Sesja Chorób Układu Krążenia, Sesja Onkologiczna oraz Sesja Studencka, w czasie której studenci oraz doktoranci Wydziału Nauk o Zdrowiu wygłosili 16 prezentacji. W przygotowaniu Sesji Studenckiej uczestniczyli studenci Kół STN, Samorząd Studencki oraz Prodziekan Grażyna Markiewicz-Łoskot, dr Grażyna Franek i dr Zofia Nowak-Kapusta. W czasie dwóch Sesji Multidyscyplinarnych w drugim dniu Konferencji przedstawiono zagadnienia z zakresu diabetologii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, dermatologii, pediatrii i geriatrii. Prezentowane referaty zawierały aktualne wytyczne postępowania służące poprawie skuteczności działań zapobiegawczych i leczniczych. Wykładowcami byli: prof. Andrzej Pająk z Collegium Medicum UJ, prof. Józef Drzewoski (UM Łódź) oraz z SUM prof. Anna Obuchowicz, dr hab. Jan Szewieczek, prof. Zbigniew Gąsior, prof. Bogusław Okopień, prof. Katarzyna Mizia-Stec, prof. Ligia Brzezińska-Wcisło, prof. Irena Krupka-Matuszczyk, prof. Sergiusz Nawrocki, prof. Andrzej Witek, prof. Zbigniew Lorenc, dr hab. Bogdan Michalski, prof. Jerzy Sikora, prof. Czesław Marcisz. W tegorocznej konferencji wzięło udział ponad 300 uczestników: lekarzy, pielęgniarek, położnych i fizjoterapeutów, a także studentów. Podczas Konferencji chętni mogli zwiedzić wystawę firm farmaceutycznych i sprzętowych.

prof.dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]