23 października 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego mieszczącego się  na terenie kampusu uczelni w Katowicach-Ligocie.

Uroczystość otworzył dr hab. Ryszard Plinta, kierownik Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM. Następnie głos zabrali JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

W uroczystości wzięli udział również: przedstawiciele władz  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Wydziałów SUM, Dyrektor Oddziału Śląskiego PFRON – Anna Wandzel, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Katowice.

W budynku znajduje się wielofunkcyjna sala gimnastyczna wraz z przestronnym zapleczem sanitarnym, sala fitness, pomieszczenia do aktywności ruchowej adaptowanej i sportu osób niepełnosprawnych, a także sale dydaktyczne.

W jednostce odbywają się  zajęcia z wychowania fizycznego dla wszystkich kierunków na wydziałach: Nauk o Zdrowiu, Lekarskim w Katowicach, Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu oraz Zdrowia Publicznego w Bytomiu.

W nowym budynku są prowadzone także zajęcia dla studentów fizjoterapii. m.in. aktywność ruchowa adaptowana, sport osób niepełnosprawnych, rekreacja  i turystyka osób niepełnosprawnych oraz aktywna rehabilitacja.

W obiekcie odbywać się będą również treningi sekcji Akademickiego Związku Sportowego  SUM takich jak: piłka koszykowa, piłka ręczna, piłka siatkowa, fitness, tenisa stołowego oraz treningi na siłowni.

Inwestycja kosztowała 5 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków własnych uczelni oraz PFRON-u.

Otwarcie nowego obiektu było połączone ze spotkaniem „Z innego poziomu… do rodziny”. To kolejne z cyklu spotkań organizowanych przez Wydział Nauk o Zdrowiu SUM. W tym roku zaproszenie przyjęli m.in. Elżbieta i Adam Kujawa oraz Joanna Soworka-Wojniak, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z macierzyństwem i rodziną. Spotkaniu towarzyszył pokaz tańca na wózkach w wykonaniu utytułowanej pary tanecznej Katarzyny Błoch i Marka Zaborowskiego.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]