Zapraszamy na kolejny wykład Wszechnicy PAU, który odbędzie się 23.10.2014 r. o godz.17.00 w Centrum Edukacyjnym im.Jana Pawła II w Gliwicach ul. Jana Pawła II 5A .

Wykład pod tytułem „ Czy los można wyliczyć ?” wygłosi prof. Krzysztof ZANUSSI (Studio Filmowe TOR w Warszawie)

Notka biograficzna

Krzysztof Zanussi – światowej sławy reżyser, producent filmowy, scenarzysta, filozof i eseista. Urodził się w 1939 roku, w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia reżyserskie ukończył w roku 1966 w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Członek wielu krajowych i międzynarodowych organizacji kulturalnych, gdzie pełnił wielokrotnie wysokie funkcje. Członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, Papieskiej Komisji Kultury w Watykanie, były prezes Stowarzyszenia Eurovisioni, członek Polskiego PEN-Clubu. Od roku 1992 jest profesorem i wykładowcą w Uniwersytecie Śląskim.
Autor znanych na całym świecie filmów: „Struktura kryształu”, „Iluminacja” , „Barwy ochronne”, „Constans”, „Rok spokojnego słońca”, „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”..., „Cwał”, „Persona non grata”, „Rewizyta” i ostatnio (2014) „Obce ciało”. Nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Locarno, Moskwie, Chicago, Montrealu, Berlinie, Tokio. Otrzymał tytuł doktora honorowego wielu wyższych uczelniach krajowych i zagranicznych. Otrzymał liczne odznaczenia polskie i zagraniczne, m. in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Krzysztof Zanussi reżyseruje także spektakle teatralne, wystawiane w wielu krajach świata, oraz jest autorem kilku książek.
Dzieła filmowe Zanussiego obejmują szeroką problematykę i dotyczą spraw, zachowań i postaw ludzkich w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Autor opisuje odwieczne zmaganie dwóch światów dobra i zła; często konfrontuje postawy idealistyczne, uczciwe, broniące podstawowych wartości ludzkich z postawami cynicznych konformistów, kombinatorów i oportunistów zawsze chciwych władzy lub pieniędzy.
Od 1979 roku pełni funkcję dyrektora Studia Filmowego TOR w Warszawie. Producent filmów m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland i wielu innych.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]