23 września 2014 r. w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się Piknik Wiedzy zorganizowany m.in. pod patronatem JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego.

Władze Uczelni reprezentowała Prorektor ds. Szkolenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Krystyna Olczyk, będąca jednocześnie członkiem Rady Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Gośćmi Pikniku Wiedzy byli przede wszystkim uczniowie oraz studenci sosnowieckich szkół. Podczas Pikniku można było zobaczyć doświadczenia i eksperymenty naukowe oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną wyższych uczelni. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach reprezentowały: Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Wydział Zdrowia Publicznego i Wydział Nauk o Zdrowiu. Przedstawiciele uczestniczących w Pikniku Katedr Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej ( Katedra Podstawowych Nauk Biomedycznych, Katedra i Zakład Chemii Organicznej, Katedra i Zakład Immunologii i Serologii, Katedra Farmacji Stosowanej. Zakład Technologii Postaci Leku, Katedra i Zakład Biofizyki, Katedra i Zakład Biofarmacji, Katedra i Zakład Żywności i Żywienia, Zakład Kosmetologii Katedry Kosmetologii, Katedra i Zakład Patologii oraz Samorząd Studencki) przekazali informacje o głównych kierunkach badań naukowych, osiągnięciach naukowych, technikach badawczych.

Odwiedzający mogli zobaczyć pod mikroskopem jakie komórki są we krwi zdrowego człowieka, a jakie we krwi i szpiku kostnym ludzi chorych, zobaczyć genetycznie modyfikowane rośliny jak również hodowle promieniowców. Uczestnicy warsztatów korzystając z aparatu Tanita mogli także określić procentową zawartość tkanki tłuszczowej w całkowitej masie ciała. Wykazano ponadto zastosowanie spektroskopii EPR do badania wolnych rodników generowanych w lekach poddanych działaniu czynników fizykochemicznych podczas przechowywania oraz w procesie sterylizacji. U ochotników zostało przeprowadzone badanie aparatem Smokerlyzer określającym stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Podczas Pikniku Wiedzy zaprezentowane zostały również najnowsze trendy współczesnej kosmetologii w tym innowacyjne składniki oraz teorie tworzenia tzw. inteligentnych kosmetyków. W prezentacji multimedialnej pokazano również nowoczesną pracownię magnetycznego rezonansu jądrowego NMR, jak i nowe laboratoria badawczo-rozwojowe. W ramach warsztatów pokazano i omówiono wybrane obrazy mikroskopowe tkanek prawidłowych oraz nowotworów występujących w danej tkance bądź narządzie.

Zaprezentowano również najnowsze badania nad komórkami macierzystymi oraz materiałami polimerowymi, sprzęt do hodowli komórkowych (szalki, naczynia, płytki, sączki do jałowego sączenia itp.) oraz przykładowe materiały polimerowe takie jak skafoldy czy gotowe matryce polimerowe do zastosowań medycznych. Chętnym dokonywano pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Przedstawiciele Wydziału Nauk o Zdrowiu w ramach badań profilaktycznych przekazali informacje na temat wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi. Zwiedzający na sztucznych fantomach uczyli się dokonywać samokontroli piersi. Przedstawiciele Wydziału Zdrowia Publicznego udzielali porad dietetycznych i dokonywali analizy składu ciała u ochotników. Piknik Wiedzy jak co roku cieszył się dużą popularnością.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]