3 września, podczas odbywającego się w Katowicach XXII Kongresu PTR, prof. dr hab. n. med.  Eugeniusz Kucharz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach został prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Obejmując funkcję Profesor podkreślił, że chce kontynuować pracę dotychczasowego prezesa – prof. Piotra Wilanda oraz położyć nacisk na ustawiczne kształcenie lekarzy.

Prof. dr hab. n. med. Eugeniusz Kucharz jest absolwentem SUM. Jest specjalistą I stopnia  z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, I II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych oraz specjalistą II stopnia z zakresu reumatologii.

W pracy naukowo-badawczej koncentruje się na zagadnieniach dotyczących chorób tkanki łącznej i narządu ruchu, m.in.: metabolizmu kolagenu i innych składników tkanki łącznej w procesie włóknienia wątroby oraz zmian tkanki łącznej u chorych na przewlekłe choroby wątroby, metabolizmu tkanki łącznej u chorych na niektóre schorzenia układowe i w wybranych stanach fizjologicznych, mechanizmów zaburzeń immunologicznych u chorych na toczeń rumieniowaty układowy, badań zmian w narządach wewnętrznych u chorych na twardzinę układową, roli angiogenezy w patogenezie chorób nienowotworowych, leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenia naczyń oraz chorób tarczycy i toksykologii doświadczalnej.

Autor lub współautor 210 prac oryginalnych w większości ogłoszonych w czasopismach zagranicznych, 101 prac poglądowych, 120 prac z zakresu historii medycyny oraz 445 komunikatów zjazdowych, monografii The collagens: biochemistry and pathophysiology (New York 1992), medycznego słownika wielojęzycznego Malgranda medicina vortaro (Katowice 1985), rozdziałów do podręczników: Choroby wewnętrzne, red. A. Wojtczak (Warszawa 1995) i Interna, red. W. Januszewicz, F. Kokot (Warszawa 2002). Jest tłumaczem z języka angielskiego i niemieckiego oraz redaktorem polskich przekładów podręczników: Współczesnej terapii chorób wewnętrznych, red. G. A. Ewald, C. R. McKenzie (Warszawa 1997), Choroby wewnętrzne, red. J. Axford (Wrocław 1998), tłumaczem rozdziałów Biochemii Harpera (Warszawa 1994, 1995, 1998, 2001) i Diagnostyki laboratoryjnej z elementami biochemii klinicznej, (Wrocław 1998). Autor wielu artykułów publicystycznych ogłoszonych m.in. „Nowym Medyku”, „World Student News” oraz „Heroldo de Esperanto”.

Od 2002 r. konsultant wojewódzki w zakresie reumatologii. Członek wielu towarzystw naukowych m.in. International Society of Internal Medicine, European Federation of Internal Medicine, Czeskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Słowackiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, Mołdawskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, American College of Physicians oraz Towarzystwa Internistów Polskich, którego był prezesem w latach 2004-2008.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]