30 lipca 2014 r. w Oddziale Laryngologii SPSK im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wykonano pierwszą w województwie śląskim operację wszczepienia  implantu hybrydowego 70-letniemu pacjentowi z częściową głuchotą.

Po aktywacji procesora mowy i odpowiedniej  rehabilitacji logopedycznej chory ma szansę powrotu do świata dźwięków i  odzyskania możliwości swobodnej komunikacji.  Wydarzenie to otwiera nowe możliwości leczenia coraz szerszej grupie chorych z niedosłuchem i głuchotą w naszym regionie.

Metoda wszczepu implantu ślimakowego jest powszechnie uznanym i stosowanym sposobem  postępowania u chorych, zarówno  dzieci, jak i dorosłych z obustronną głuchotą. Śląski program implantów ślimakowych jest prowadzony w Oddziale Laryngologii SPSK im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach od 10 lat i  jest jedynym ośrodkiem w południowej Polsce przeprowadzającym powyższą procedurę medyczną.

Wprowadzenie nowych technologii w systemach implantów ślimakowych spowodowało możliwość poszerzenia grupy pacjentów kwalifikowanych do tej metody leczenia. Implant hybrydowy to urządzenie, które łączy implant ślimakowy i aparat słuchowy. Tego typu implanty są przeznaczone dla pacjentów z częściową głuchotą, tzn.  z progiem słuchu w audiometrii tonalnej dla niskich częstotliwości do 60dB, natomiast w zakresie wysokich częstotliwości- powyżej 2000Hz- wyższym niż 80dB. Aparat słuchowy daje wzmocnienie akustyczne dźwięków o niskich częstotliwościach, a system  implantu ślimakowego pobudza komórki słuchowe ślimaka, które odbierają częstotliwości wysokie.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]