14 lipca 2014 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca przeprowadzono pionierski zabieg wszczepienia silikonowego implantu choremu z niewydolnością serca i towarzyszącą jej wadą zastawki mitralnej.

Głównym operatorem był prof. dr hab. n. med. Marek Deja Kierownik Kliniki i Katedry Kardiochirurgii SUM, asystował dr n. med. Marcin Malinowski kardiochirurg,  anestezjolog Wojciech Kruczak i dr n . med. Magdalena Mizia – kardiolog (echokardiografista)

To pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Na cały świecie Implant Bace wszczepiony został zaledwie 19 pacjentom.

Pacjenci do których adresowana jest ta metoda leczenia dotknięci są chorobą części serca – zastawki mitralnej. Choroba uniemożliwia  prawidłowe funkcjonowanie zastawki mimo, iż jej budowa jest prawidłowa. W wyniku tej choroby część zastawki tzw. płatki rozchodzą się i nie zamykają w odpowiedni sposób. Zastawka mitralna jest jedną z czterech zastawek kontrolujących przepływ krwi do i z serca. Jeśli zastawka nie domyka się w odpowiedni sposób podczas skurczu komór, krew może wpływać  z powrotem do przedsionka serca. Nazywamy to niedomykalnością zastawki mitralnej. Z tego powodu serce musi mocniej pracować, by móc wypompować ponownie tą samą ilość krwi, co w efekcie powoduje wzrost obciążenia komory serca. W rezultacie ściana mięśnia sercowego ulega zgrubieniu i osłabieniu. Im dłużej ten proces się utrzymuje, tym słabsza staje się ściana serca, a to z kolei jeszcze bardziej odsuwa od siebie płatki zastawki i serce zaczyna stawać się niewydolne.

Standardową praktyką w leczeniu niewydolności zastawki mitralnej jest operacja na otwartym sercu podczas której stosuje się  krążenie pozaustrojowe i celowo zatrzymuje pracę serca.  Alternatywą jest Implant BACE (zbudowany z silikonu medycznego) zakładany podczas operacji kardiochirurgicznej na bijącym sercu i umieszczany wokół podstawy serca. Wypełnienie specjalnych komór w implancie uciska ścianę serca, co przywraca prawidłową geometrię płatków zastawki mitralnej przez co eliminuje lub znacząco redukuje funkcjonalną niedomykalność zastawki mitralnej.

Dzięki tej metodzie nie tylko skraca się czas przeprowadzenia operacji, ale także okres rekonwalescencji, co nie pozostaje bez znaczenia dla pacjenta.

[Przesłano przez: Agata Kalafarska]