W dniach 12-14 czerwca 2014 roku w Zakopanem odbyły się V Międzynarodowe Dni Trzustkowe - kolejne z cyklu spotkań naukowych poświęconych problemom diagnostyki i leczenia chorób trzustki.

W tym roku konferencji naukowej towarzyszyły obchody Jubileuszu 40-lecia istnienia Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zjazd odbył się pod patronatem Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej. Organizatorem V Międzynarodowych Dni Trzustkowych byli: Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Polski Klub Trzustkowy i Sekcja Chirurgii Trzustki Towarzystwa Chirurgów Polskich. W sympozjum wzięło udział 150 osób.

Podobnie jak w latach ubiegłych, udało nam się zaprosić wielu wybitnych specjalistów w dziedzinie pankreatologii i chirurgii trzustki z doświadczonych ośrodków krajowych oraz zagranicznych. W moim przekonaniu tegoroczne referaty były na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Wygłoszone wykłady wzbudziły bardzo interesujące dyskusje. Spotkanie naukowe stało się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy zaproszonymi wykładowcami oraz uczestnikami zjazdu.

Podczas tegorocznego zjazdu odbyło 6 sesji naukowych, w tym 2 międzynarodowe sesje z udziałem wybitnych specjalistów z ośrodków zagranicznych.

Sesja I

(przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Panas, prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, prof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek) Cukrzyca a objaw paraneoplazmatyczny raka trzustki (prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Panas).

Radiologiczne możliwości oceny resekcyjności zmiany guzowatej (dr hab. n. med. Joanna Pilch-Kowalczyk) .

Przedoperacyjna diagnostyka guzów trzustki (prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska).

Guzy torbielowate trzustki (dr n. med. Katarzyna Kuśnierz).

Neuroendokrynne nowotwory trzustki (prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła).

Chirurgia laparoskopowa trzustki (prof. dr hab. n. med. Marek Durlik).

Sesja II (międzynarodowa)

(przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Grabowski, prof. dr hab. n. med. Wojciech Kielan, prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe)

40 lat Katedry i kliniki Przewodu Pokarmowego (prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe, Poland)

History of pancreatic surgery (prof. Domenico Borzomati, Italy).

Personalized medicine for pancreatic cancer: myth or reality (dr n. med. Agnieszka Witkiewicz, USA).

1) EndoHPB RFA Catheter     2) EUS RFA Catheter (prof. Nagy Habib, GB)

Step-up approach in necrotizing pancreatiyis (prof. Hein Gooszen, Nietherlands).

Sesja III (międzynarodowa)

(przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz, prof. dr hab. n. med. Andrzej Cichocki, dr n. med. Agnieszka Witkiewicz, prof. Erik Knudsen)

Surgery of Pancreatic Cancer (prof. Thilo Hackert, Germany).

Individualized theraphy of pancreatic cancer (prof. Christiane  Bruns, Germany).

Fast track and management of tube drain after surgical resection of pancreatic head cancer (prof. Domenico Borzomati, Italy).

Sesja IV

(przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Andrzej Szawłowski, dr n. med. Zoran Stojcev, prof. dr hab. n. med. Zygmunt Grzebieniak)

Śródoperacyjna nieodwracalna elektroporacja NanoKnife miejscowo zaawansowanych raków trzustki – doświadczenia własne, ocena skuteczności i powikłań (dr n. med. Maciej Chwaliński).

Pierwsze doświadczenia o ablacji guzów trzustki za pomocą NanoKnife w Polsce (prof. dr hab. n. med. Michał Studniarek).

Medyczne i kliniczne implikacje dotyczące operacji za pomocą NanoKnife (dr hab. n. med. Stanisław Hać).

Chirurgia paliatywna w raku trzustki (prof. dr hab. n. med. Zygmunt Grzebieniak).

Sesja V

(przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Bogusław Kędra, dr hab. n. med. Zbigniew Lorenc)

Pomyłki diagnostyczne w ostrym zapaleniu trzustki (dr hab. n. med. Zbigniew Lorenc).

Żywienie w OZT (dr n. med. Włodzimierz Cebulski).

Ostre zapalenie trzustki - kiedy kończy się rola gastrologa a zaczyna chirurga (dr hab. n. med. Ewa Nowakowska-Duława).

Powikłania OZT i ich leczenie (prof. dr hab. n. med. Marek Sierżęga).

Chirurgia małoinwazyjna w OZT (dr hab. n. med. Stanisław Hać).

Sesja VI

(przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka).

Leczenie chirurgiczne przewlekłego zapalenia trzustki (dr n. med. Beata Jabłońska).

Powikłania chirurgii guzów trzustki (dr hab. n. med. Sławomir Mrowiec).

Standaryzacja patomorfologicznego badania makroskopowego preparatu po pancreatoduodenektomii - doświadczenie własne (lek. Łukasz Liszka)

Chirurgia guzów neuroendokrynnych (prof. dr hab. n. med. Andrzej Cichocki).

Transplantacja trzustki (prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka).

Podczas konferencji miała miejsce również sesja plakatowa, podczas której autorzy zaprezentowali swoje obserwacje kliniczne oraz osiągnięcia naukowe. Autorzy plakatów otrzymali nagrody książkowe z rąk przewodniczącej sesji plakatowej dr n. med. Beaty Jabłońskiej.

Ponadto podczas tegorocznego zjazdu naukowego odbyło się zebranie członków Sekcji Chirurgii Trzustki Towarzystwa Chirurgów Polskich.

W trakcie konferencji zaprezentowano najnowsze technologie dotyczące sprzętu medycznego oraz przedstawiono oferty znanych firm farmaceutycznych. Firma Optimed Pro-Office prowadziła warsztaty praktyczne dotyczące technik ablacyjnych na urządzeniach NanoKnife, RITA, Acculis.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim zaproszonym gościom oraz uczestnikom za udział w V Międzynarodowych Dniach Trzustkowych.

prof. dr hab. n. med. Paweł Lampe
kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego